Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Kolejne negocjacje porozumienia TTIP

Autor:

Dodano:

W ubiegły piątek w Nowym Jorku miało miejsce kolejne spotkanie, na którym głównymi negocjatorzy reprezentujące interesy UE i USA dyskutowali o porozumieniu TTIP. Kwestie porozumienia dyskutowane są także w gronie szefów rządów na trwającym szczycie Rady Europy.

Pomimo wciąż deklarowanej woli zawarcia umowy to rzeczywiste postępy rozmów są niewielkie. Podczas ostatniej rundy negocjacji kwestie tzw. GI (Geographical Indications), czyli oznaczenia pochodzenia geograficznego produktów rolnych w Unii Europejskiej zostały poruszone w niewielkim stopniu.

Krótko dyskutowano też na temat standardów sanitarnych i fitosanitarnych (SPS), ceł w rolnictwie, informuje FAMMU/FAPA za Reuters. Dostęp do rynku oraz wymogi SPS dla produktów rolnych należą do najtrudniejszych punktów w rozmowach. Unia jest zdeterminowana, aby zagwarantować respektowanie unijnych produktów posiadających oznaczenie pochodzenia geograficznego (GI). Na takiej liście wstępnie znajduje się 200 produktów.

W harmonogramie prac nad porozumieniem planowane jest na 11 listopada br. spotkanie ministrów ds. handlu UE. Celem jest przedyskutowanie stanu negocjacji. Umowa TTIP jest także omawiana w gronie szefów rządów na trwającym wczoraj i dzisiaj szczycie Rady Europy.

×