Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Spadek cen zbóż na światowych giełdach

Autor:

Dodano:

Pszenica na MATIF w kontrakcie grudniowym potaniała o 0,2 proc., natomiast na CBOT seria grudniowa spadła o 0,8 proc. Kukurydza w Paryżu (kontrakt listopadowy) obniżyła się o 0,3 proc., a w Chicago (grudzień) spadła o 1,8 proc.

W czwartek na światowych giełdach dominowały spadki cen zbóż. Umacniający się dolar amerykański powodował większą przecenę kontraktów zbożowych na giełdzie w Chicago niż na MATIF. Blisko 2,5 proc. spadek notowań ropy (handel odbywa się w USD) Brent i WTI na giełdach w Londynie i Nowym Jorku był dodatkowym czynnikiem pogłębiającym zniżkę ceny amerykańskiej kukurydzy (ok. 40 proc. przerabiane jest na bioetanol), która straciła na wartości zdecydowanie najwięcej (blisko 2 proc.) i to pomimo bardzo dobrych danych eksportowych.

W tygodniu kończącym się 13 października zamówienia eksportowe amerykańskiej kukurydzy wyniosły 1,02 mln t i wyraźnie przekroczyły górną granicę oczekiwań analityków (700- 900 tys. t). Nieco słabsze dane były w przypadku amerykańskiej pszenicy. Tygodniowe zamówienia wywozowe wyniosły 514 tys. t i mieściły się blisko górnej granicy oczekiwań rynkowych ( 350- 550 tys. t).

Pszenica MATIF, kontrakt grudniowy - cena spadła o 0,15 proc. (162,50 euro/t- 702 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy - cena spadła o 0,77 (153,22 USD/t- 603 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt listopadowy - cena spadła o 0,31 proc. (158,75 euro/t- 686 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy - cena spadła o 1,82 proc. (138,18 USD/t- 544 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

×