Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Deszcze przeszkadzają w wykonywaniu oprysków

Autor:

Dodano:

Nieustające deszcze, które towarzyszą nam od początku października, stwarzają duży problem przy wykonywaniu chemicznych zabiegów ochrony roślin. Trudno jest podjąć decyzję: zaryzykować i pryskać, czy też odstąpić licząc na poprawę pogody?

Na skuteczność chemicznego zabiegu ochrony roślin wpływa m. in. dawka preparatu, sposób aplikacji jak również warunki meteorologiczne w tym temperatura, nasłonecznienie oraz opady deszczu. Pojawienie się ich krótko po wykonaniu oprysku zawsze powoduje obniżenie skuteczności zabiegu.

Wówczas należy powtórzyć zabieg co niestety podnosi koszt prowadzenia uprawy. Zmywalność środków ochrony roślin w większym stopniu zależy od intensywności deszczu i czasu jaki upłynął od wykonania oprysku do wystąpienia opadu, niż od typu zastosowanego preparatu (herbicyd, fungicyd).

Deszcz o małej intensywności 2 mm występujący po ok. 1 – 2 godz. po wykonanym oprysku preparatem o działaniu powierzchniowy obniża skuteczność zabiegu ochronnego ok. 40 – 50%. Gdy wykorzystywany był je środek układowy spadek ten jest mniejszy i wynosi ok. 20 – 30%.

W sytuacji wystąpienia intensywnego deszczu 10 mm, niezależnie od sposobu działania preparatu (powierzchniowo czy układowo) skuteczność zabiegu spada o 40 do 50 proc. Gdy opad ma charakter burzowy, a jego wielkość przekracza 20 mm/m2, skuteczność zabiegu nie przekracza 30 proc.

 

×