Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Kolejny szczyt notowań rzepaku na zakończenie tygodnia

Autor:

Dodano:

Listopadowy kontrakt na rzepak notowany na MATIF podrożał o 0,3 proc., listopadowa soja na CBOT wzrosła o 0,8 proc. Kanadyjska canola w kontrakcie listopadowym na WCE podniosła się o 0,1 proc.

Po jednodniowej korekcie, w piątek ponownie wzrosła cena rzepaku i wyznaczyła nowy szczyt notowań w obecnej fali wzrostowej (najwyższa cena od 3 lipca 2015 r.). W przeliczeniu na złotówki cena osiągnięta w piątek na MATIF wyniosła 1706 zł i była najwyższa od kwietnia 2014 r. Trwające od początku października sukcesywne wzrosty notowań (na 15 sesji tylko dwie zakończyły się symbolicznymi spadkami cen po 0,3 proc.) odbywały się przy wyraźnie zwiększonych obrotach, co świadczy o nieprzypadkowości wspomnianych zwyżek. Po pokonaniu ważnych oporów w rejonie 380- 385 euro/t cena zmierza w kierunku 400 euro/t.

W piątek po blisko jednoprocentowym wzroście notowań, cena soi osiągnęła najwyższą wartość od miesiąca. Chociaż notowania soi w porównaniu z rzepakiem i canolą w ostatnich tygodniach wypadają blado (rekordowa produkcja w USA i na świecie), to bardzo dobre dane eksportowe (tygodniowy eksport 2,5 mln t i tygodniowe zamówienia eksportowe na poziomie 2,0 mln t) pomogły w minionym tygodniu na zanotowanie ponad 2 proc. wzrostu ceny.

W ujęciu tygodniowym cena rzepaku na MATIF wzrosła o 1,4 proc., notowania canoli podniosły się o 3,0 proc., natomiast amerykańska soja podrożała o 2,1 proc.

Rzepak MATIF, kontrakt listopadowy - cena wzrosła o 0,32 proc. (394,00 euro/t- 1706 zł/t).


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na MATIF dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt listopadowy - cena wzrosła o 0,77 proc. (361,18 USD/t- 1438 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.

Canola WCE, kontrakt listopadowy - cena wzrosła o 0,08 proc. (502,10 CAD/t- 1508 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

×