Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Konserwatyści oraz Związek Chłopów i Zielonych będą rządzić na Litwie?

Autor:

Dodano:

Na Litwie w niedzielę wieczorem zakończyła się druga tura wyborów parlamentarnych. Na godzinę przed zamknięciem lokali wyborczych frekwencja wyniosła 30,5 proc. i była o 10 proc. niższa niż podczas pierwszej tury, która odbyła się przed dwoma tygodniami.

Lokale wyborcze zamknięto o godz. 19. czasu polskiego. Podczas niedzielnego głosowania nie odnotowano żadnych nieprawidłowości.

Wybory parlamentarne na Litwie odbywają się według ordynacji większościowo-proporcjonalnej. Posłowie są wybierani z list partyjnych (już w pierwszej turze) i w okręgach jednomandatowych (w dwóch turach). W niedzielę o 68 mandatów poselskich w 141-osobowym Sejmie - nieobsadzonych w pierwszej turze - walczyło 136 kandydatów.

Przed dwoma tygodniami najwięcej mandatów zdobyli: opozycyjna partia konserwatywna Związek Ojczyzny-Litewscy Chrześcijańscy Demokraci - 20 oraz Litewski Związek Chłopów i Zielonych - 19. Te dwa ugrupowania mają też najwięcej kandydatów w drugiej turze. O mandat w niedzielę walczy 42 konserwatystów i 40 przedstawicieli Związku Chłopów i Zielonych.

Wszystko wskazuje na to, że konserwatyści oraz Związek Chłopów i Zielonych będą tworzyli koalicję rządzącą.

Pierwsze wstępne wyniki oczekiwane są kilka godzin po zamknięciu lokali wyborczych.

 

×