Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Kukurydza na MATIF nadal drożeje

Autor:

Dodano:

Pszenica na MATIF w kontrakcie grudniowym podrożała o 0,5 proc., natomiast na CBOT seria grudniowa wzrosła o 0,7 proc. Kukurydza w Paryżu (kontrakt listopadowy) podniosła się o 1,4 proc., a w Chicago (grudzień) wzrosła o 1,0 proc.

W czwartek po raz trzeci z rzędu silnie drożała kukurydza na paryskiej giełdzie. Po trwającym przez kilka tygodni marazmie, przez ostatnie trzy dni cena wzrosła o prawie 5 proc. i jest najwyższa od połowy sierpnia. Wczoraj zyskiwały także pozostałe zboża. Wzrost odbywał się przy mieszanych w odczuciach danych eksportowych w USA.

Tygodniowe zamówienia eksportowe na amerykańska pszenicę przekroczyły oczekiwania analityków (350- 550 tys. t) i wyniosły 646,1 tys. t (wzrost o 26 proc. wobec wcześniejszego tygodnia). W przypadku kukurydzy było słabiej. Tygodniowe zamówienia wywozowe wyniosły 799,3 tys. t i były poniżej dolnej granicy oczekiwań rynku (850- 1200 tys. t).

Pszenica Matif, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 0,46 proc. (164,25 euro/t- 713 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 0,73 (152,3 USD/t- 606 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt listopadowy- cena wzrosła o 1,37 proc. (166,75 euro/t- 723 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 0,99 proc. (140,74 USD/t- 551 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

×