Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Rzepak najdroższy od 2,5 roku

Autor:

Dodano:

Listopadowy kontrakt na rzepak notowany na MATIF podrożał o 0,9 proc., listopadowa soja na CBOT spadła o 1,3 proc. Kanadyjska canola w kontrakcie listopadowym na WCE podniosła się o 1,0 proc.

W piątek cena rzepaku notowanego na paryskiej giełdzie MATIF wyznaczyła nowy szczyt w obecnej fali wzrostowej osiągając cenę 400 euro za tonę (1736 zł/t). Jest to najwyższa cena zarówno w euro jak i w przeliczeniu na złotówki od 30 kwietnia 2014 r. Z punktu widzenia analizy technicznej wykresu (ale również opierając się na danych fundamentalnych) można spodziewać się dalszego wzrostu ceny do 430-440 euro/t w najbliższych miesiącach. Po niedzieli aktualnie najbliższa seria listopadowa kontraktu będzie zastąpiona (na wykresie kontynuacyjnym) kolejną najbliższą serią – z terminem dostawy w lutym, która w piątek również zakończyła notowania na poziomie 400 euro/t.

Rośnie również cena kanadyjskiej canoli na giełdzie w Winnipeg. W piątek został wyznaczony nowy lokalny szczyt notowań (najwyższy kurs od 15 czerwca br.). W ujęciu tygodniowym rzepak na MATIF podrożał o 1,5 proc., cena canoli wzrosła o 2,6 proc., a soja w Chicago podrożała o 1,9 proc.

Rzepak MATIF, kontrakt listopadowy - cena wzrosła o 0,88 proc. (400,00 euro/t- 1732 zł/t).


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na MATIF dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt listopadowy - cena spadła o 1,28 proc. (367,89 USD/t- 1460 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy - długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt listopadowy - cena wzrosła o 0,96 proc. (515,10 CAD/t- 1528 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

×