Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Zniżka notowań zbóż

Autor:

Dodano:

Pszenica na MATIF w kontrakcie grudniowym potaniała o 1,8 proc., natomiast na CBOT seria grudniowa spadła o 0,5 proc. Kukurydza w Paryżu (kontrakt listopadowy) obniżyła się o 0,4 proc., a w Chicago (grudzień) spadła o 1,6 proc.

Podobnie jak na rynku oleistych wszystkie prezentowane poniżej kontrakty zbożowe straciły na wartości. Złe nastroje z rynku ropy (najniższa cena od blisko miesiąca) przeniosły się na rynek zbóż, szczególnie na amerykańską kukurydzę (ok. 40 proc. produkcji przerabiane jest na bioetanol).

Pszenica Matif, kontrakt grudniowy- cena spadła o 1,81 proc. (162,75 euro/t- 704 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy- cena spadła o 0,48 (152,21 USD/t- 601 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt listopadowy- cena spadła o 0,45 proc. (166,25 euro/t- 719 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy- cena spadła o 1,62 proc. (137,40 USD/t- 543 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

×