Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Ochrona roślin po wycofaniu 53 substancji czynnych

Autor:

Dodano:

Czy rolnik będzie musiał opryskiwać częściej swoje pola niż dotychczas, czy możemy spodziewać się wzrostu populacji agrofagów odpornych na substancje czynne? Jeśli tak, to jak sobie z nimi radzić?

Oprócz braku zapraw nasiennych zwalczających szkodniki Unia Europejska nosi się z zamiarem wycofania prawie połowy insektycydów z grupy pyretroidów i związków fosforoorganicznych. Mogą być również usunięte fungicydy, głównie z grupy triazoli, które zawarte są w zaprawach nasiennych oraz służą do opryskiwania roślin. Ponadto skreślone z listy zalecanych preparatów mają być herbicydy długodziałające.

Gorący temat o chemicznej ochronie roślin po planowanym przez UE wycofaniu 53 substancji czynnych dyskutowany będzie na zbliżającej się konferencji Farmera „Narodowe wyzwania w rolnictwie na Narodowym” 22 listopada br.

Na pytania, z czym wiąże się planowane wprowadzenie ograniczenia liczby substancji czynnych środków ochrony roślin? Na jakiej płaszczyźnie zauważymy poprawę, ale też jakie niebezpieczeństwa niosą ze sobą takie decyzje, będzie odpowiadać prof. dr hab. Marek Mrówczyński, kierownik Zakładu Entomologii Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu.

×