Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Zmienny tydzień notowań oleistych

Autor:

Dodano:

Lutowy kontrakt na rzepak notowany na MATIF potaniał w piątek o 0,2 proc., listopadowa soja na CBOT spadła o 1,1 proc.

Miniony tydzień na światowym rynku oleistych zakończył się spadkiem cen kontraktów. Rzepak na Matif potaniał w piątek nieznacznie, ale w ujęciu tygodniowym zyskał 0,4 proc. i utrzymał się –w trwającej korekcie- powyżej 390 euro/t. Z punktu widzenia analizy technicznej wykresu ostatnie dni notowań to typowa korekta w fali wzrostowej trwającej od kilku miesięcy.

Kanadyjska canola w piątek nie była notowana (zamknięta giełda w Winnipeg- Dzień Pamięci), ale przez cztery dni tygodnia cena wzrosła 1,1 proc. Notowania canoli podobnie jak europejskiego rzepaku od kilku dni znajdują się w fazie korekty.

Z kolei amerykańska soja w piątek potaniała ponad 1 proc., a w ujęciu tygodniowym cena spadła o 0,3 proc. W przypadku notowań soi kluczowy był opublikowany w środę raport USDA, który po raz kolejny wykazał wzrost prognoz historycznie rekordowej produkcji soi w USA i na świecie.

Rzepak Matif, kontrakt lutowy- cena spadła o 0,19 proc. (392,25 euro/t- 1703 zł/t).


Notowania lutowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt listopadowy- cena spadła o 1,06 proc. (359,53 USD/t- 1433 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.

 

×