Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Zmiana cen zbóż pod dyktando raportu USDA

Autor:

Dodano:

Pszenica na MATIF w kontrakcie grudniowym w piątek nie zmieniła ceny, natomiast na CBOT seria grudniowa spadła o 0,4 proc. Kukurydza w Paryżu (kontrakt styczniowy) podniosła się o 0,2 proc., a w Chicago (grudzień) spadła o 0,9 proc.

W piątek notowania zbóż na światowych giełdach zakończyły się w mieszanych nastrojach. Pszenica na MATIF nie zmieniła ceny, a przez tydzień potaniała 0,2 proc. Tygodniowe zezwolenia eksportowe Komisji Europejskiej wyniosły 291 tys. t, a od początku sezonu (1 lipca br.) eksport pszenicy przekroczył ubiegłoroczny o tej samej porze i wyniósł 8,6 mln t pomimo znacznie mniejszej produkcji w obecnym sezonie. Kukurydza w Paryżu w piątek nieznacznie podrożała, a przez tydzień cena spadła o 0,3 proc.

Pszenica i kukurydza na CBOT potaniały w piątek. Również w ujęciu tygodniowym ceny spadły i to dość znacznie. Pszenica straciła 2,7 proc., a kukurydza 2,4 proc. Notowania zbóż- szczególnie amerykańskich- zdeterminowane były w ubiegłym tygodniu wyborami prezydenckimi w USA i raportem USDA (wyższa od oczekiwań produkcja kukurydzy w USA).

Pszenica MATIF, kontrakt grudniowy - cena w piątek nie zmieniła się (161,50 euro/t- 701 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy - cena spadła o 0,43 proc. (148,07 USD/t- 590 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt styczniowy - cena wzrosła o 0,15 proc. (162,50 euro/t- 706 zł/t).
Wykres 6


Notowania styczniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy - cena spadła o 0,95 proc. (133,95 USD/t- 534 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

×