Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Spadek cen oleistych

Autor:

Dodano:

Lutowy kontrakt na rzepak notowany na MATIF potaniał o 0,8 proc., listopadowa soja na CBOT spadła o 0,8 proc. Kanadyjska canola w kontrakcie listopadowym na WCE obniżyła się o 0,8 proc.

Wczoraj na światowych giełdach potaniały wszystkie kontrakty na oleiste. Umacniający się dolar przekładał się na spadek cen towarów notowanych w tej walucie (m.in. ropa). Cena amerykańskiej soi spadła stosunkowo niewiele, głównie dzięki bardzo dobrym tygodniowym danym eksportowym. W tygodniu kończącym się 10 listopada wywóz soi z USA wyniósł aż 2,79 mln t i był wyższy o 4,5 proc. w stosunku do również bardzo dobrego poprzedniego tygodnia. Przed rokiem w podobnym tygodniu wyeksportowano 2,24 mln t soi. Od początku sezonu (od 1 września) eksport wynosi 19,1 mln t soi i jest o 14,5 proc. wyższy niż w porównywalnym okresie poprzedniego sezonu. Taniejąca ropa i soja wywarły presję na spadek cen rzepaku i canoli.

Rzepak Matif, kontrakt lutowy- cena spadła o 0,83 proc. (389,00 euro/t- 1707 zł/t).


Notowania lutowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt listopadowy- cena spadła o 0,77 proc. (356,78 USD/t- 1456 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt listopadowy- cena spadła o 0,83 proc. (509,70 CAD/t- 1511 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

×