Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Ceny zbóż wzrosły

Autor:

Dodano:

Pszenica na MATIF w kontrakcie grudniowym podrożała o 0,6 proc., natomiast na CBOT seria grudniowa wzrosła o 1,3 proc. Kukurydza w Paryżu (kontrakt styczniowy) podniosła się o 0,2 proc., a w Chicago (grudzień) wzrosła o 1,3 proc.

We wtorek podrożały wszystkie kontrakty zbożowe. Amerykańska pszenica odrobiła ponad połowę poniedziałkowego silnego spadku cen, a kukurydza wzrosła o kilka dziesiątych więcej niż spadła w poniedziałek. Zboża na paryskiej giełdzie kontynuowały rozpoczęte kilka dni temu wzrosty notowań (głównie dzięki osłabieniu się w tym czasie euro względem dolara z ok. 1,12 do ok. 1,07 euro/USD).

Wczorajsze wzrosty cen zbóż- przy przynajmniej chwilowym ustabilizowaniu się relacji euro/USD przy wspomnianym poziomie) były zasługą raczej bardzo silnego, ponad 5,5 proc. wzrostu cen ropy na światowych giełdach (część zbóż przerabiana jest na bioetanol- ok. 40 proc. kukurydzy w USA).

Pszenica MATIF, kontrakt grudniowy - cena wzrosła o 0,62 proc. (163,00 euro/t- 719 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy - cena wzrosła o 1,27 proc. (146,60 USD/t- 599 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt styczniowy - cena wzrosła o 0,15 proc. (163,50 euro/t- 721 zł/t).
Wykres 6


Notowania styczniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy - cena wzrosła o 1,26 proc. (134,44 USD/t- 549 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

×