Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Krajowa Spółka Cukrowa przejdzie pod zarząd ministra rolnictwa

Autor:

Dodano:

Jeszcze nie ma decyzji pani premier, ale raczej tak będzie – mówił dziś podczas konferencji prasowej minister Krzysztof Jurgiel, zapowiadając przekazanie KSC pod nadzór MRiRW.

Cały rząd, a nie tylko jeden minister, przyjął zasadę, że rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich, produkcja żywności, to jest strategiczne zadanie państwa – mówił dziś podczas konferencji prasowej minister Krzysztof Jurgiel i poinformował o wpisaniu do strategii rozwoju, przygotowanej przez wicepremiera Morawieckiego, zagadnień związanych z rozwojem obszarów wiejskich i przedsiębiorczości.

W przyszłym roku administrację rolniczą czekają zmiany instytucjonalne: wśród nich dotyczące agencji.

- Uważamy, że administracja wykonawcza powinna dzielić się na dwa piony – mówił minister. Pion płatniczy – to będzie  Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zajmie się obsługą płatności unijnych, także tych zadań przekazanych z ARR. Z połączenia ANR i ARR powstanie natomiast Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, zajmie się organizowaniem rolniczej przestrzeni produkcyjnej. - Będzie sprawował m.in. nadzór właścicielski nad 43 spółkami skarbu państwa, dojdzie do tego jeszcze Elwarr, który przejdzie z Agencji Rynku Rolnego - mówił minister.

Jak dodał, najprawdopodobniej również Krajowa Spółka Cukrowa zostanie przekazana pod jego nadzór – jeszcze nie jest podpisane rozporządzenie premier, ale taka decyzja jest spodziewana po likwidacji Ministerstwa Skarbu. - Raczej tak będzie – mówił Krzysztof Jurgiel.

 

×