Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Zmienne notowania oleistych

Autor:

Dodano:

Lutowy kontrakt na rzepak notowany na MATIF potaniał o 0,1 proc., styczniowa soja na CBOT spadła o 0,4 proc. Kanadyjska canola w kontrakcie styczniowym na WCE podniosła się o 0,3 proc.

W środę na światowych giełdach kontrakty na oleiste zakończyły notowania w mieszanych nastrojach. Spadająca cena ropy i powrót- po jednodniowej stabilizacji- trendu umacniania się amerykańskiego dolara wywarły presję na obniżkę ceny soi. Minimalnie potaniał również rzepak na Matif, natomiast jako jedyna podrożała kanadyjska canola.

Rzepak od połowy trzeciej dekady października br. przechodzi korektę notowań po wcześniejszym silnym wzroście ceny. Korekta ma charakter łagodny i odbywa się powyżej poziomów wsparcia (poprzednie maksima cenowe z listopada 2015r. i czerwca br.). Uwzględniając czynniki fundamentalne (głównie mniejsza produkcja w UE i na Ukrainie) należy się spodziewać w niedługim czasie powrotu do trendu wzrostowego.

Rzepak Matif, kontrakt lutowy- cena spadła o 0,07 proc. (392,25 euro/t- 1739 zł/t).


Notowania lutowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt styczniowy- cena spadła o 0,38 proc. (362,20 USD/t- 1499 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt styczniowy- cena wzrosła o 0,29 proc. (512,60 CAD/t- 1575 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

×