Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Naturalna ochrona dróg oddechowych świń

Autor:

Dodano:

Zima, jest okresem szczególnie niesprzyjającym utrzymaniu optymalnej kondycji zdrowotnej świń. Wrażliwe drogi oddechowe zwierząt można chronić dzięki zastosowaniu ekstraktu z mięty, oferowanego przez firmę Bellako.

Miesiące zimowe to czas, w którym świnie szczególnie narażone są na dolegliwości ze strony układu oddechowego. W wielu starszych obiektach trudno jest o wydajną wentylację pomieszczeń przy jednoczesnym utrzymaniu optymalnej temperatury. Czynniki takie jak chłód, wysoka wilgotność powietrza, czy nadmierna koncentracja odorów w atmosferze chlewni sprawiają, że bardzo łatwo dochodzi do podrażnień dróg oddechowych, co skutkuje „otwarciem bramy” dla patogennych drobnoustrojów.

W tej sytuacji pomocne może okazać się zastosowanie ekstraktu z mięty, oferowanego przez Bellako. Jest to polska firma, której jedną z gałęzi działalności jest dostarczanie preparatów fitobiotycznych, stosowanych w chowie różnych gatunków zwierząt.

Ekstrakt z mięty wykazuje między innymi działanie rozkurczowe i osłonowe względem śluzówki dróg oddechowych. Jednocześnie wspomaga wydolność oddechową, wspomaga trawienie i przyspiesza metabolizm.

Zastosowanie preparatu zasadne jest jednak nie tylko w okresie zimowym. Ochronne działanie ekstraktu z mięty pozwala chronić także drogi oddechowe zwierząt w sytuacji wystąpienia w obiekcie stresu cieplnego.

Preparat można podawać na trzy sposoby: jako dodatek do paszy (0,5 kg/tonę mieszanki), wraz z wodą (0,5 kg/1000 litrów), a w obiektach wyposażonych w systemy zamgławiania powietrza, ekstrakt z mięty można stosować w postaci inhalacji. Preparat doskonale rozpuszcza się w wodzie, dzięki czemu nie zatyka poideł, czy dysz instalacji zamgławiania.

 

×