Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Cena rzepaku minimalnie poniżej 400 euro/t

Autor:

Dodano:

Lutowy kontrakt na rzepak notowany na MATIF podrożał o 0,6 proc., styczniowa soja na CBOT wzrosła o 2,7 proc. Kanadyjska canola w kontrakcie styczniowym na WCE podniosła się o 1,3 proc.

Bardzo dobrze rozpoczął się nowy tydzień notowań kontraktów terminowych na oleiste na światowych giełdach. Cena rzepaku na Matif zyskała 2,25 euro/t i do niedawnego 2,5 rocznego szczytu notowań wyznaczonego 31 października br. brakuje już tylko 0,75 euro/t (400,50euro/t). Wzrost ceny rzepaku wspierał drożejący olei palmowy i ropa (ponad 4 proc.).

Znacznie więcej- blisko 3 proc.- wzrosła cena soi na CBoT i jest najwyższa od 24 sierpnia br. Oprócz drożejącej ropy wsparciem dla wzrostu notowań soi był lekko słabnący dolar oraz kolejne bardzo dobre tygodniowe dane eksportowe. W tygodniu kończącym się 17 listopada wysyłki eksportowe amerykańskiej soi wyniosły 2,666 mln t i były o 9,4 proc. niższe niż tydzień wcześniej, ale aż o 43,8 proc. wyższe w porównaniu z tym samym tygodniem roku poprzedniego. Od początku sezonu (1 wrzesień) eksport soi jest o ponad 20 proc. wyższy niż w porównywalnym okresie poprzedniego sezonu.

Rzepak Matif, kontrakt lutowy- cena wzrosła o 0,57 proc. (399,75 euro/t- 1774 zł/t).


Notowania lutowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt styczniowy- cena wzrosła o 2,67 proc. (374,87 USD/t- 1565 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt styczniowy- cena wzrosła o 1,30 proc. (521,20 CAD/t- 1615 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

×