Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Kolejny szczyt notowań pszenicy na MATIF

Autor:

Dodano:

Pszenica na MATIF w kontrakcie grudniowym podrożała o 0,5 proc., natomiast na CBOT seria grudniowa wzrosła o 0,6 proc. Kukurydza w Paryżu (kontrakt styczniowy) podniosła się o 0,3 proc., a w Chicago (grudzień) wzrosła o 1,2 proc.

Początek tygodnia przyniósł kontynuację wzrostu cen kontraktów zbożowych na światowych giełdach. Na CBOT w Chicago była to trzecia z rzędu sesja wzrostowa, natomiast na MATIF w Paryżu ceny rosną bez przerwy już od ośmiu sesji. Pszenica w Paryżu wyznaczyła po raz drugi z rzędu nowy lokalny szczyt notowań i jest najdroższa od 3 sierpnia br. Cena wyrażona w złotówkach sięgnęła 750 zł/t.

Za oceanem wzrostom notowań zbóż pomógł lekko słabnący dolar oraz bardzo dobre tygodniowe dane eksportowe. W tygodniu kończącym się 17 listopada załadunki eksportowe amerykańskiej pszenicy wyniosły 430 tys. t i były o 54 proc. wyższe niż w poprzednim tygodniu oraz o 57 proc. wyższe w porównaniu z tym samym tygodniem roku ubiegłego. Od początku sezonu (1 czerwca) eksport jest większy o ponad 29 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego sezonu.

Tygodniowy eksport kukurydzy wyniósł 876 tys. t i był wyższy o 27,9 proc. w stosunku do poprzedniego tygodnia i aż 75 proc. większy w porównaniu z tym samym tygodniem poprzedniego roku. Od początku sezonu (1 września) eksport amerykańskiej kukurydzy jest wyższy aż o 83 proc.

Pszenica MATIF, kontrakt grudniowy - cena wzrosła o 0,45 proc. (168,25 euro/t- 747 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 0,55 proc. (150,74 USD/t- 629 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt styczniowy - cena wzrosła o 0,30 proc. (165,75 euro/t- 736 zł/t).
Wykres 6


Notowania styczniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy - cena wzrosła o 1,23 proc. (137,69 USD/t- 575 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

×