Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Krzysztof Jurgiel: Powstaną nowe agencje rolne

Autor:

Dodano:

- Widzę swoją funkcję jako służebną wobec rolników – powiedział minister Krzysztof Jurgiel otwierając dzisiejszą konferencję Farmera na Stadionie Narodowym. Minister zapowiedział reformę administracji rolnej w przyszłym roku.

Minister w swoim kilkuminutowym wystąpieniu podsumował działania z ostatniego roku, ale też zapowiedział duże zmiany w administracji rolnej, które nastąpią w 2017 roku. Jurgiel podkreślił, że w tym roku ministerstwo „otworzyło” 27 nowych rynków zbytu dla polskich produktów rolnych. - Zajmowaliśmy się udostępnianiem rynków międzynarodowych, zdobyliśmy 27 rynków, podpisaliśmy kilka porozumień z Chinami. W momencie podpisania porozumień pojawiły się ogniska ASF, więc to się opóźnia – przyznał minister. Dodał, że uważa pojawienie się ognisk ASF akurat w momencie podpisywania porozumień z ważnym rynkiem zbytu za wysoce podejrzane.

Krzysztof Jurgiel przypomniał, że w związku z podpisaniem pakietu Hogana w lipcu br. wypłacone zostały ponad 300 mln zł na rynek mleka i wieprzowiny. Minister podkreślił, że jednym z priorytetów jest praca nad realizacją traktatu lizbońskiego. – Naszym celem jest, by stabilizacja rynków zapisana w traktacie z Lizbony była realizowana. Trzeba wszystko robić by opłacalność produkcji była coraz wyższa.

Doroczna konferencja Farmera była też okazją dla ministra Jurgiela, by zapowiedzieć wejście kilku aktów prawnych, które zmienią nieco sytuację rolnictwa w przyszłym roku, jak państwowego ubezpieczyciela rolniczego, a także dużą zmianę w organizacji administracji rolnej. – Od stycznia wejdzie nowa ustawa o pakietowym ubezpieczeniu upraw, przeznaczyliśmy na to 900 mln zl, w tym roku było 200 mln zł. W połowie roku zostanie powołane towarzystwo rolnicze ubezpieczeń wzajemnych, które może zostać dofinansowane w razie wystąpienia dużych strat na obszarach wiejskich – poinformował Krzysztof Jurgiel.

Minister zapowiedział także wejście kilku nowych ustaw, m.in. ustawy o przewadze kontraktowej. - Jest tam szereg instrumentów, które powinny zdyscyplinować supermarkety – powiedział Krzysztof Jurgiel. Minister zapowiedział też wejście ustawy o podziale produktów rolnych, ustawy o znakowaniu żywności marka produkt polski. - To jest szansa na zwiększenie dochodów rolników – skomentował minister.

Szef resortu rolnictwa zapowiedział też wprowadzenie możliwości odpisów podatku dochodowego, jedną wspólną inspekcję sanitarną i duże zmiany w agencjach rolnych. – Dokonujemy zmiany administracji rolnej, będą dwa piony – agencja płatnicza i agencja rozwojowa, która będzie miała kilka zadań, związanych z obrotem ziemią, nadzorem właścicielskim etc. – zapowiedział minister, który dodał, że pod nadzorem będzie ok 60 spółek.

– Kolejny pion to sprawa promocji gospodarczej, związana z planem Morawieckiego. Krajowe instrumenty wsparcia będą musiały być wzmacniane, bo niejasna jest przyszłość wspólnej polityki rolnej. W pionie rozwojowym będzie też doradztwo rolnicze – powiedział Jurgiel.
Minister zaznaczył, że czeka na przyjęcie strategii odpowiedzialnego rozwoju, która zmieni nadzór nad instytutami badawczo-rozwojowymi. Ministerstwo Rolnictwa nadzoruje 10 takich instytucji. - Stawiamy na innowacje, bo to jest przyszłość.

×