Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Badania gleby późną jesienią

Autor:

Dodano:

Późna jesień, tak jak i okres pożniwny to nadal dobry czas na pobieranie próbek glebowych i wykonanie stosownych analiz chemicznych. Kto nie zdążył zrobić tego wcześniej, może nadrobić zaległości teraz.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że prób glebowych nie należy pobierać w warunkach suszy glebowej, lub przeciwnie, gdy profil glebowy jest nadmiernie wilgotny. Wyniki analiz z takich prób mogą być mało wiarygodne. Dlatego w tym sezonie ani wyjątkowo suchy wrzesień, ani nadmiernie mokry październik nie był idealnym okresem na wykonanie tychże czynności. Lepsze warunki panowały w listopadzie i trwają one w wielu regionach kraju do dziś. To także dobry moment na pobranie prób po późno schodzących przedplonach takich jak buraki cukrowe, kukurydza na ziarno czy późne odmiany ziemniaków. Profil glebowy nie jest jeszcze zmarznięty, więc swobodnie można wbić laskę Egnera w glebę i pobrać próbkę dość dobrej jakości.

Decydując się na pobranie próbek do analiz, pamiętać musimy o kilku zasadach: nie można pobierać prób z obrzeży pól, w miejscach po stogach, kopcach, bruzdach, kretowiskach, w zagłębieniach i ostrych wzniesieniach terenu. Z wiadomych względów nie pobieramy także gleby do analiz bezpośrednio po zastosowaniu nawozów mineralnych, wapnowaniu czy po nawożeniu naturalnym. Nie bez znaczenia ma także sposób pobierania próbek. Próba ogólna (uśredniona) powinna reprezentować obszar użytku rolnego o zbliżonych warunkach przyrodniczych (typ, rodzaj i gatunek gleby). Maksymalna powierzchnia przypadająca na próbę ogólną, przy wyrównanej kategorii gleby i zbliżonym ukształtowaniu terenu nie powinna przekraczać 4 ha. Badania gleby powinno się wykonać co najmniej raz na 3-4 lata.

Jakie warto wykonać analizy?

Przede wszystkim należy wykonać podstawowe badania glebowe. Obejmują one takie parametry jak: pH gleby wraz z określeniem potrzeb wapnowania, oznaczenie zawartości przyswajalnego fosforu, potasu i magnezu w glebie. Koszt takiej analizy w OSCHR wynosi mniej więcej 15 zł za próbkę. W przygotowanej i pobranej do takich analiz próbce można także wyznaczyć zawartość siarki (koszt to około 47 zł). Analizy można rozszerzyć także o mikroelementy: bor (B), miedź (Cu), cynk (Zn), żelazo (Fe), oraz mangan (Mn). Badania są dość drogie, ale warto je wykonać przynajmniej raz na kilka lat. Analiza gleby na zwartość mikroelementów w zależności od doboru zestawu pierwiastków kosztuje ok. 35-55 zł. Jeśli chodzi o azot mineralny, zdecydowanie lepszym wyjściem będzie analiza wykonana wczesną wiosną. Wyznaczenie tego parametru teraz, wniesie niewiele do diagnostyki nawozowej.

×