Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Siedem nowych przypadków ASF na wschodzie kraju

Autor:

Dodano:

Główny Inspektorat Weterynaryjny poinformował o stwierdzeniu kolejnych siedmiu przypadków ASF u dzików znalezionych na terenie województwa podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego.

Spośród siedmiu nowych przypadków choroby, aż 4 zostały wykryte na terenie powiatu siemiatyckiego (gminy Mielnik i Nurzec – Stacja). W województwie podlaskim przypadek wystąpienia ASF potwierdzono także na terenie powiatu hajnowskiego (gmina Czyże). Po jednym przypadku choroby stwierdzono w powiecie bialskim (gmina Janów Podlaski, województwo lubelskie) i łosickim (gmina Sarnaki, województwo mazowieckie).

Wszystkie omówione przypadki wystąpiły w relatywnie bliskiej odległości od granicy z Białorusią. Sześć z nich odnotowano w odległości nie większej niż 10 km od granicy, jeden z nich w odległości zaledwie 100 m od rzeki granicznej Bug. Jedynie przypadek z gminy Czyże dotyczy dzika znalezionego w odległości około 21 km od granicy z Białorusią.

Do tej pory w naszym kraju potwierdzono już 145 przypadków ASF w populacji dzików, z czego w tym roku już blisko 70. Od momentu pojawienia się wirusa na terenie naszego kraju stwierdzono również 23 ogniska choroby w stadach świń, z czego 20 w okresie od czerwca do września b.r.

 

×