Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Claas Shredlage - metoda rozdrabniania kukurydzy doceniona na SIMA 2017

Autor:

Dodano:

Shredlage to metoda kondycjonowania kukurydzy na kiszonkę w której kukurydza jest siekana na duże kawałki o długości od 26 do 30 milimetrów. Rozwiązanie to otrzymało specjalne wyróżnienie targów SIMA 2017.

Producenci maszyn cały czas pracują nad ulepszaniem technik zbioru kukurydzy na kiszonkę. Jednym z takich rozwiązań, które zyskały przychylność jury paryskich targów Sima jest właśnie metoda Shredlage firmy Claas.

Metoda ta pozwala rozdrabniać kukurydzę na kawałki o długości 26 do 30 mm, zamiast na krótsze 10-18 mm kawałki, co umożliwia całkowite rozdrobnienie kolby i roztarcie ziarna zupełnie je rozgniatając. Dzięki temu z dawki pokarmowej można usunąć słomę zastępując ją włóknem pochodzącym z kukurydzy.

Na podstawie przeprowadzonych badań dowiedziono, że intensywne rozgniatanie materiału wielokrotnie zwiększa powierzchnię sieczki, co umożliwia znacznie lepszą fermentację bakteryjną w trakcie zakiszania, a przede wszystkim podczas trawienia w żwaczu krowy.

Walce zgniatające Shredlage, od których wzięła swoją nazwę metoda kondycjonowania kiszonki, które są montowane w sieczkarni składają się z dwóch wałków o średnicy 250 mm, z których jeden wyposażony jest w 145 zębów a drugi w 110. Obracają się one z różną prędkością względem siebie tak aby całkowicie rozdrobnić kolby i rozetrzeć ziarna, umożliwiając ich zupełne rozgniatanie. Dodatkowo struktura łodyg zostaje bardzo skutecznie rozbita także w kierunku wzdłużnym, a specjalna struktura walców zdziera korę.

 

×