Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

KE o sprzedaży pszenicy, kukurydzy i cukru

Autor:

Dodano:

Według Komisji Europejskiej w ciągu najbliższych dziesięciu lat będą dobre możliwości zbytu kukurydzy, pszenicy i cukru.

KE oczekuje stabilnego wywozu i rosnącej sprzedaży pszenicy na cele paszowe, a także niewielkiego wzrostu jej cen do 170 euro/t w 2026 r.

Przewiduje także osłabienie euro wobec dolara amerykańskiego, a także wzrost eksportu pszenicy na Bliski Wschód i do Afryki Północnej.

Głównymi konkurentami UE w eksporcie pszenicy pozostaną Rosja i Ukraina.

Jakość pszenicy musi sprostać wysokim wymaganiom rynku światowego.

Podczas spotkania związanego z prognozami KE, doradca firmy Bay Wa skrytykował ograniczenia UE dotyczące środków ochrony roślin, nawozów i metod hodowlanych, które mogą ograniczyć możliwości eksportowe tego zboża.

KE optymistycznie podchodzi także do możliwości sprzedaży kukurydzy w następnej dekadzie. Zwiększy się podaż kukurydzy, jako paszy na rynku wewnętrznym UE.

W ciągu najbliższych pięciu lat do 2022 r. oczekiwany jest wzrost cen jęczmienia.  Natomiast w przypadku rzepaku nastąpi stagnacja powierzchni uprawy przede wszystkim w związku z ograniczeniem zastosowania go w biodieslu. Rosnące zapotrzebowanie na komponenty białkowe będzie pokrywane wzrastającym importem soi.

W swojej ocenie rynku cukru KE, przewiduje stabilne ceny i zwieszenie powierzchni uprawy. Wzrost produkcji do 2026 r. szacowany jest na 6 proc., a cena cukru na 400 euro/t.

 

 

×