Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Nieznaczny wzrost ceny rzepaku

Autor:

Dodano:

Lutowy kontrakt na rzepak notowany na MATIF podrożał o 0,2 proc., styczniowa soja na CBOT spadła o 0,6 proc. Kanadyjska canola w kontrakcie styczniowym na WCE obniżyła się o 0,1 proc.

Wczorajsze notowania kontraktów na oleiste na światowych giełdach zakończyły się w mieszanych nastrojach. Podrożał jedynie rzepak na Matif o 1 euro do 412,0 euro/t. Do ponad 2,5 rocznego szczytu wyznaczonego w ubiegły wtorek brakuje jedynie 1 euro, co oznacza, że w trwająca od kilku dni korekta jest płytka i w każdej chwili zostać wyznaczony nowy szczyt cenowy.

Soja na giełdzie w Chicago potaniała o 0,6 proc. pomimo- po raz kolejny- bardzo dobrych danych eksportowych. W tygodniu kończącym się 8 grudnia wysyłki eksportowe amerykańskiej soi wyniosły 1,84 mln t i były o 4 proc. niższe niż w ubiegłym tygodniu, ale aż blisko 30 proc. przewyższyły eksport w analogicznym tygodniu poprzedniego roku. Od początku sezonu (1 września) eksport soi jest o 20 proc. wyższy niż w porównywalnym okresie poprzedniego sezonu.

Rzepak Matif, kontrakt lutowy- cena wzrosła o 0,24 proc. (413,00 euro/t- 1841 zł/t).


Notowania lutowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt styczniowy- cena spadła o 0,63 proc. (378,82 USD/t- 1594 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt styczniowy- cena spadła o 0,13 proc. (518,10 CAD/t- 1661 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

×