Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Nie ma problemu z unijnym zwrotem pieniędzy za dopłaty

Autor:

Dodano:

Jak zapewnia minister rolnictwa, nie ma żadnego opóźnienia w przekazywaniu Polsce przez Unię Europejską pieniędzy tytułem refundacji wydatków poniesionych na wypłatę dopłat bezpośrednich.

Czy są opóźnienia w przekazywaniu Polsce pieniędzy unijnych, przeznaczonych dla rolników?

- Nie ma takich problemów. 10 mld złotych przekazaliśmy rolnikom do końca listopada, refundacja ma nastąpić 3-4 stycznia – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Jak dodał, ok. 800 mln wpłynie też wkrótce w ramach rezerwy, z przeznaczeniem na rozwój obszarów wiejskich.

Na unijny zwrot pieniędzy wypłaconych przez budżet państwa jako dopłaty trzeba czekać ok. 2 miesięcy.

Jak informuje ARiMR, w ramach zaliczek na konta bankowe ponad 1,33 mln rolników przekazano 9,66 mld zł. Zaliczki trafiły do wszystkich, którzy spełnili warunki do przyznania dopłat bezpośrednich za 2016 r., a ich wnioski przeszły kontrolę administracyjną.

Na pełne dopłaty za 2016 rok potrzeba 14,81 mld. Co roku o przyznanie płatności obszarowych ubiega się w Polsce około 1,4 miliona rolników. Od 2004 r. czyli od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, ARiMR wypłaciła łącznie w ramach dopłat bezpośrednich 122 mld zł.

Na dopłaty w grudniu miał trafić miliard zł.
Więcej: Na wszystkie dopłaty w grudniu jest blisko miliard

×