Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Cena pszenicy na Matif wyrównała szczyt notowań sprzed miesiąca

Autor:

Dodano:

Pszenica na MATIF w kontrakcie marcowym podrożała o 0,9 proc., natomiast na CBOT seria marcowa wzrosła o 0,8 proc. Kukurydza w Paryżu (kontrakt styczniowy) obniżyła się o 0,3 proc., a w Chicago (marzec) cena wrosła o 0,4 proc.

Wczoraj na światowych giełdach kierunek zmian cen zbóż był przeciwny do zmian sprzed dwóch dni. Przedwczoraj jako jedyna podrożała kukurydza na Matif ustanawiając pięciomiesięczny szczyt notowań, natomiast wczoraj jako jedyna potaniała (o 0,3 proc.).

Pozostałe kontrakty zbożowe w czwartek zyskały- najwięcej pszenica na paryskiej giełdzie( 0,9 proc.). Wystarczyło to do wyrównania maksimum cenowego (po raz trzeci w ostatnich dniach) i osiągnięcia najwyższej ceny od 25 listopada br. Generalnie (jak można zauważyć na załączonych poniżej wykresach) ceny zbóż w ostatnich tygodniach na giełdzie Matif zachowują się mocniej w porównaniu z giełdą w Chicago (wpływ słabnącego euro wobec dolara).

Pszenica Matif, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 0,90 proc. (168,00 euro/t- 741 zł/t).
Wykres 1.


Notowania marcowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt marcowy- cena wzrosłą o 0,81 proc. (148,72 USD/t- 627 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt styczniowy- cena spadła o 0,30 proc. (167,25 euro/t- 738 zł/t).
Wykres 6


Notowania styczniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 0,43 proc. (137,69 USD/t- 581 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

 

×