Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Śląskie: Smog ustąpił, ale niewielkie przekroczenia norm nadal możliwe

Autor:

Dodano:

Po pięciu dniach, kiedy normy zawartości pyłu zawieszonego w powietrzu były w woj, śląskim wielokrotnie przekroczone, w czwartek smog ustąpił - wynika z informacji służb środowiskowych. Prognozy jakości powietrza są optymistyczne, choć nadal możliwe są niewielkie przekroczenia norm.

"W czwartek w godzinach nocnych i porannych nie wystąpiły przekroczenia poziomów dopuszczalnych lub docelowych w odniesieniu do średnich stężeń jednogodzinnych i ośmiogodzinnych" - poinformował Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Katowicach.

Według inspekcji, w czwartek jakość powietrza na większości obszaru woj. śląskiego będzie dobra, tym samym nie ma przeciwskazań dla aktywności na wolnym powietrzu. Jedynie w środkowej części regionu, ze względu na poziom pyłu zawieszonego, jakość powietrza będzie umiarkowana, co oznacza miejscami niewielkie przekroczenia norm i nieco gorsze warunki do przebywania na zewnątrz.

Dopuszczalny poziom pyłu PM10 w powietrzu to 50 mikrogramów na metr sześc. w ujęciu dobowym. Indeks jakości powietrza wyszczególnia sześć stopni: przy stężeniu poniżej 20 mikrogramów jakość jest bardzo dobra, między 21 a 60 mikrogramów - dobra, 61-100 mikrogramów - umiarkowana, 101-140 mikrogramów - dostateczna, 141-200 mikrogramów - zła, a powyżej 200 - bardzo zła. Przekroczenie 300 mikrogramów pyłu na m sześc., które wystąpiło w wielu miejscach woj. śląskiego w ostatnich dniach, oznacza alarm smogowy.

Według prognozy, także w piątek jakość powietrza w większej części woj. śląskiego będzie dobra, jednak w środkowej części regionu oraz lokalnie w aglomeracji górnośląskiej nadal będzie to jedynie "umiarkowany" stopień.

W środę, kiedy pojawiły się pierwsze symptomy zmiany pogody i ustępowania smogu, dopuszczalne średnie stężenia zawartości pyłu zawieszonego w powietrzu w ujęciu 24-godzinnym były jeszcze przekroczone na stacjach pomiarowych w Tychach (o 476 proc.), Żywcu (o 432 proc.), Zabrzu (o 324 proc.), Dąbrowie Górniczej (o 318 proc.), Gliwicach (o 284 proc.), Sosnowcu (o 276 proc.), Katowicach (o 256 proc.), Częstochowie (o blisko 200 proc.), Rybniku (o 156 proc.), Wodzisławiu Śląskim (o 154 proc.), Złotym Potoku w gminie Janów (o 56 proc.) oraz Bielsku-Białej (o 24 proc.). W Żywcu o 29 proc. przekroczona była też norma stężenia dwutlenku siarki.

Według raportu WIOŚ, w regionie nie wystąpiły w środę przekroczenia wartości i dopuszczalnych średnich stężeń: jednogodzinnych dwutlenku azotu, jednogodzinnych dwutlenku siarki, ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla oraz ośmiogodzinnych stężeń poziomu docelowego ozonu.

Od niedzieli w całym woj. śląskim normy były wielokrotnie przekroczone, a sytuacja nieprzerwanie była określana jako "bardzo zła" lub "zła", czemu sprzyjała bezwietrzna, mroźna pogoda. W czwartek mróz ustąpił, pojawił się też umiarkowany wiatr. Lokalnie padał śnieg.

W związku z poprawiającą się jakością powietrza i dobrymi prognozami, w czwartek przywrócono zajęcia w szkołach i przedszkolach w Rybniku, gdzie lekcje zostały we wtorek i środę zawieszone z powodu wielokrotnego przekroczenia norm zanieczyszczeń.

Bieżące informacje o jakości powietrza w regionie dostępne są na stronie internetowej http://powietrze.katowice.wios.gov.pl/. Dane pochodzą z 18 automatycznych stacji monitoringu powietrza - w woj. śląskim jest ich najwięcej w Polsce. Natomiast pod adresem http://spjp.katowice.pios.gov.pl/ podawana jest informacja o przewidywanej jakości powietrza na kolejną dobę - tzw. krótkoterminowa prognoza zanieczyszczeń.

Pył zawieszony jest szkodliwy dla zdrowia, szczególnie dla układu oddechowego. W jego skład wchodzą m.in.: siarka, metale ciężkie, silnie toksyczne chemiczne związki organiczne, jak dioksyny i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, np. benzo(a)piren. Z powodu smogu osoby cierpiące z powodu chorób serca oraz układu oddechowego mogą odczuwać pogorszenie stanu zdrowia. (PAP)

mab/ pad/

×