Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Cena rzepaku blisko prawie 3-letniego szczytu

Autor:

Dodano:

Lutowy kontrakt na rzepak notowany na MATIF potaniał o 0,1 proc., marcowa soja na CBOT wzrosła o 0,5 proc. Kanadyjska canola w kontrakcie marcowym na WCE podniosła się o 1,2 proc.

Wczoraj na światowych giełdach oleistych czwarty raz z rzędu wzrosła cena soi, poprawiając szczyt notowań z połowy lipca ub.r. Jej cena zbliżyła się na odległość 5 USD do granicy 400 USD/t. Po okresie słabych notowań (pierwsza dekada grudnia ub.r. -pierwsza dekada stycznia br. spadek ceny o ponad 7 proc.) od kilku dni drożeje kanadyjski rzepak. Przez pięć ostatnich sesji cena canoli wzrosła prawie 5 proc. Z kolei cena oleju palmowego na giełdzie w Kuala Lumpur utrzymuje się tuż pod niedawno wyznaczonym ponad 4,5 letnim szczytem notowań.

Jako jedyny wczoraj potaniał rzepak - o symboliczne 0,1 proc. do 418,25 euro/t. Jego notowania najwyraźniej mają mały problem z pokonaniem granicy 420 euro/t. Jednak utrzymywanie się ceny blisko tego poziomu powoduje, że w każdej chwili może to nastąpić. Dzisiaj wczesnym popołudniem cena rośnie o 1 euro do 419,25 euro/t.

Rzepak MATIF, kontrakt lutowy - cena spadła o 0,12 proc. (418,25 euro/t- 1828 zł/t).


Notowania lutowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na MATZIF dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt marcowy - cena wzrosła o 0,54 proc. (394,99 USD/t- 1614 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt marcowy - cena wzrosła o 1,24 proc. (515,30 CAD/t- 1611 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

×