Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Jak zmierzyć powierzchnię działki... telefonem?

Autor:

Dodano:

Wyznaczenie granicy działki bywa kłopotliwe i pracochłonne, zwłaszcza gdy pomiarów dokonujemy taśmą lub metodą "na kroki". W wielu przypadkach można sobie ułatwić życie wykorzystując smartfon z odpowiednią aplikacją.

Okazuje się że tak, a wystarczy do tego tylko telefon z nawigacją satelitarną oraz odpowiednie oprogramowanie. Wiele spośród dostępnych aplikacji ma wersje darmowe i małe wymagania jeżeli chodzi o telefon. Choć oczywiście jeżeli oprócz GPS obsługuje on standardy Glonass i Galileo, to wyniki pomiarów będą dokładniejsze.

Działanie aplikacji

Aplikacja działa podobnie jak nawigacja satelitarna, rozbudowana o dodatkowe moduły służące do wykonywania różnych operacji na obszarze w którym się znajdujemy. Możliwości są zbliżone do specjalistycznych urządzeń np. do nawigacji turystycznej – dużo dokładniejszej od zwykłej samochodowej. Przykładem takich urządzeń mogą być produkty firmy Garmin np. eTrex czy GPSMAP.

Dodatkowe moduły umożliwiają np. wyszukiwanie działki znajdującej się w ewidencji np. poprzez wprowadzenie punktu, adresu lub numeru działki. Jednak to co interesuje nas najbardziej, to możliwość dodawania własnych punktów przy pomocy których będziemy mogli wyznaczyć obrys działki. To pozwoli nam na wyznaczenie długości linii utworzonych pomiędzy punktami jak i uzyskać informacji o powierzchni zaznaczonego obszaru. Rejestracja położenia urządzenia – naszego telefonu, z włączonym GPSem, pozwala na zarejestrowanie przebytej trasy (wyznaczanie krzywych) jak i zapisanie całości do pliku.

Przegląd popularnych aplikacji

Jedną z bardziej  znanych darmowych aplikacji jest Geoportal Mobile, dostępna zarówno dla posiadaczy telefonów z systemem: Android, iOS jak i Windows Phone. Najważniejszymi zaletami Geoportalu jest dostęp do danych przestrzennych OGC i rejestrów państwowych, jakie Główny Urząd Geodezji i Kartografii zdecydował się udostępnić.

Inną propozycją jest geoGPS, które można pobrać w wersji darmowej lub kupić (około 50 zł). Aplikacja jest dostępna na telefony z Androidem i Windows Phone. Ważną zaletą jest korzystanie zarówno z sygnału GPS jak i Glonass – który daje nieco lepszą dokładność. Aplikacja także daje nam dostęp do punktów w państwowych układach współrzędnych geodezyjnych.

Geo Dopłaty to aplikacja na Androida przygotowana specjalnie dla rolników. Dzięki prostemu interfejsowi i metodzie umożliwia bardzo sprawne przeprowadzenie pomiarów, prowadząc użytkownika przez kolejne etapy.

Asystent Geodety to kolejna aplikacja, która pozwala zamienić telefon z androidem w urządzenie do rejestracji GIS. Program obsługuje wiele równych układów w tym te najważniejsze z punktu wytyczania działek w naszym kraju (PUWG 2000, PUWG 1965). Jest to dość mocno rozbudowana aplikacja napisana z myślą o geodetach, więc zapoznanie się z jej opcjami może zająć więcej czasu. Aktualna promocyjna cena wynosi 79 zł.

W sklepie Google znajdziemy oczywiście o wiele więcej darmowych aplikacji, przy pomocy których można dokonać pomiaru działki jak chociażby Gpps Area Calculator (darmowy/płatny), czy MapPad. Użytkowników Windows Phone powinny zainteresować takie programy jak GPS Calculator (darmowy/płatny) czy ArcGIS. Natomiast w przypadku posiadania telefonu marki Apple do wyboru są np. Area Calculator (darmowa/płatna) czy iMeasure.

A jak jest z dokładnością tego typu aplikacji? Twórcy aplikacji nie ukrywają, że telefon nigdy nie będzie tak dokładny jak urządzenia dedykowane wyłącznie do takich pomiarów, jednakże w przypadku dużych działek (min. powyżej 1-2 ha) różnica w wyniku może być na poziomie zaledwie 3-5 proc. Nie pozostaje nam nic innego, jak sprawdzić to, a o wynikach naszych testów napiszemy już niebawem.

×