Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Ciąg dalszy korekty na rzepaku

Autor:

Dodano:

Wczoraj ponownie potaniał rzepak na paryskiej giełdzie Matif. Wygasająca seria kontraktu z dostawą w lutym spadła aż 2,8 proc.

Wczoraj na giełdzie w Paryżu odbyło się ostatnie notowanie kontraktu na rzepak z terminem dostawy w lutym. Jak to często bywa podczas ostatniego dnia notowań zmienność ceny była duża, a kierunek zmian był spadkowy i na koniec sesji notowania spadły aż o 11,75 euro do 415,00 euro/t.

Jednak bardziej interesujące jest to co dzieje się na kolejnej najbliższej serii kontraktu z dostawą w maju. Jeszcze kilka dni temu jej cena przekraczała 420,00 euro/t. Poniedziałkowy spadek notowań o 1,2 proc. i wczorajszy o 0,8 proc. sprowadził cenę do 409,50 euro/t. Dzisiaj po południu notowania spadają o kolejne 2 euro. Można powiedzieć, że korekta na rynku rzepaku jest w pełni, a jej tempo wysokie.

Obecnie ważne jest- z punktu widzenia analizy technicznej- aby cena nie spadła poniżej 400-405 euro/t. Spadek poniżej 400 euro/t może oznaczać wystąpienie korekty spadkowej wyższego rzędu znoszącej nawet większość siedmiomiesięcznej fali wzrostowej (wykres kontynuacyjny).

Jednak patrząc na dane fundamentalne z rynku rzepaku (niższa produkcja, spadek zapasów w obecnym sezonie) oraz niepewna perspektywa co do zbiorów w najbliższe żniwa, nie wydaje mi się żeby spadki cen trwały zbyt długo. Powinna to być raczej typowa korekta w trendzie wzrostowym.

Rzepak Matif, kontrakt lutowy- cena spadła o 2,75 proc. (415,00 euro/t- 1797 zł/t).


Notowania lutowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 0,17 proc. (376,43 USD/t- 1523 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt marcowy- cena spadła o 0,67 proc. (507,50 CAD/t- 1573 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

×