Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Protest rolników w Barcelonie

Autor:

Dodano:

Ponad 500 ciągników oblegało ulice Barcelony w minioną sobotę. Rolnicy zebrali się w stolicy Katalonii, na powołanym przez związek zawodowy tzw. Marszu Chłopów, żeby apelować o przywrócenie rolnictwu odpowiedniego miejsca w strukturze państwa i zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego podaje dziennik El País.

Od końca stycznia trwały przygotowania do wspomnianego marszu, zorganizowanego przez związek zawodowy Unię Rolników (Unió de Pagesos (UP). Zmobilizowano tysiące rolników ze wspólnoty autonomicznej Hiszpanii – Katalonii. Punktem kulminacyjnym wydarzenia było zebranie się uczestników na jednej z centralnych arterii w Barcelonie i wygłoszenie przez przywódcę związkowego Pepa Rierę postulatów lokalnych rolników, którzy żądali uznania rolnictwa i hodowli jako jednych z głównych filarów państwa. Ponadto postulowali większe wsparcie publiczne oraz podwyższenie przez rząd wsparcia finansowego na działalność rolniczą na obszarach o niekorzystnych wysokogórskich warunkach.

Ada Colau, burmistrz Barcelony, przybyłych uczestników marszu przywitała tymi słowami: Witajcie rolnicy! Barcelona was potrzebuje! Trzeba zapewnić suwerenność żywnościową - chcemy lokalnych produktów! Niech żyją rolnicy!"

Według źródeł lokalnych w korowodzie ulicami miasta wzięło udział 575 traktorów, 3000 osób i 30 autokarów, żadne incydenty miały miejsce poza drobnymi niedogodnościami drogowymi związanymi z trasą marszu.

Katalonia to region silnie uprzemysłowiony. Odsetek gruntów poświęcony działalności rolniczej osiąga zaledwie 33%, co stanowi wynik znacznie poniżej średniej nie tylko w Hiszpanii, lecz także w Unii Europejskiej. Niemniej sektor rolny charakteryzuje się wysokim stopniem mechanizacji i wysoką wydajnością. W Katalonii występują mokre rezerwaty leśne i najbardziej charakterystyczne są uprawy kukurydzy, ziemniaków i roślin pastewnych, a także winorośli, oliwek i różnych rodzajów zbóż. W obszarach nawadnianych (Bajo Segre, delta Llobregat) uprawia się produkty ogrodowe, kwiaty, drzewa owocowe oraz w delcie rzeki Ebro - ryż. Produkcja zwierzęca stanowi jedynie 0,5% PKB w Katalonii. Charakteryzuje się przy tym silnym związkiem z przemysłem spożywczym, specjalizacją (świnie, bydło, owce, drób, w tym strusie) i wysokim poziomem technologicznym.

×