Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Odwrócenie tendencji spadkowej rzepaku w trakcie dnia

Autor:

Dodano:

Rynek ropy i soi pomógł wczoraj notowaniom rzepaku na Matif. Od dołka osiągniętego w trakcie dnia cena rzepaku wzrosła o 6 euro do 412 euro/t.

Wczorajsze notowania rzepaku na paryskiej giełdzie rozpoczęły się od spadku ceny. Była to kontynuacja zniżek zapoczątkowanych kilka dni temu. Cena spadła aż do 406 euro/t. Jednak po południu wraz ze wzrostem notowań ropy i soi cena rzepaku zaczęła zyskiwać. Na zamknięciu sesji wcześniejszy spadek został odrobiony z nawiązką i dzień zakończył się wzrostem o 2,5 euro do 412 euro/t.

Amerykańska soja zyskała 1,2 proc., a cena kanadyjskiego rzepaku podniosła się o 0,9 proc. Ponad dwuprocentowy wzrost ceny ropy na światowych rynkach doprowadził jej cenę w pobliże wyznaczonych miesiąc temu 1,5- rocznych szczytów notowań.

Wczoraj wspominałem, że ważne jest- z punktu widzenia analizy technicznej- aby cena nie spadła poniżej 400-405 euro/t. Spadek poniżej 400 euro/t może oznaczać wystąpienie korekty spadkowej wyższego rzędu znoszącej nawet większość siedmiomiesięcznej fali wzrostowej (wykres kontynuacyjny). Wczoraj w trakcie dnia cena zbliżyła się do wspomnianego wyżej przedziału (406 euro) i odbiła o 6 euro w górę co jest dobrym prognostykiem na przyszłość.

Rzepak Matif, kontrakt majowy- cena wzrosła o 0,61 proc. (412,00 euro/t- 1781 zł/t).


Notowania majowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 1,20 proc. (380,93 USD/t- 1526 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 0,91 proc. (512,10 CAD/t- 1569 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

×