Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Koszt badań w kierunku ASF w Polsce był dwukrotnie zawyżony

Autor:

Dodano:

Jeszcze do końca września 2016 roku przyjmowano blisko dwukrotnie wyższą cenę badania PCR, przeprowadzanego w celu wykrycia wirusa ASF, niż w październiku.

Ustalenie ceny badań wykrywających wirusa ASF nie było łatwe.

PIWet odsyłał do GIW, ten z powrotem do PIWet, aby wreszcie wyjaśnić: koszt pojedynczego badania PCR to 147,79 zł; ELISA - 56,00 zł; badanie serologiczne IB lub IPT - 122,76 zł (dane z Programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń  na rok 2016).

Więcej: Ile kosztują badania w kierunku wykrycia wirusa ASF?

PIWet też zdobył się wreszcie na wystosowanie informacji, w której podał, że „Koszt badań w kierunku wykrycia wirusa ASF wynosił:

- w 2014 roku 8 347 230,00 zł brutto

- w 2015 roku 5 798 546,00 zł brutto

- w 2016 roku 10 375 565,00 zł brutto ( do dnia 30.09.2016 r.)

- Razem: 24 521 341,00 zl brutto”

Dodano też: „Ceny za badania są zróżnicowane dla zastosowanych technik badawczych. Od początku badań w kierunku ASF, PIWet-PIB w Puławach systematycznie obniża koszty badań. Redukcje cen są możliwe m. in. ze względu na możliwości zakupu odczynników po niższych cenach czy możliwości pulowania próbek. (…) Ponadto trzecią komponentą, którą decyduje o cyklicznym charakterze dotychczasowych redukcji cen za badania w kierunku ASF jest dołączanie do zespołu diagnostycznego wykonującego te skomplikowane badania, kolejnych wykwalifikowanych pracowników. (…) Instytut nie zna kosztów badań w innych państwach, ale wiemy, że Komisja Europejska dąży do ich ujednolicenia. Ściśle współpracujemy z KE w tym zakresie.”

Więcej: Wykrywanie ASF tylko w tym roku kosztowało już ponad 10 mln zł

Minęło kilka miesięcy – i cóż się okazuje? Nowy „Program mający na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń” podał cenę badania w UE – okazała się ona o połowę niższa, niż ta przyjmowana w Polsce. Zatem i w Polsce, w nowym "Programie..." cenę obniżono do takiej właśnie wysokości.

Więcej: Nowy rok – nowy program zwalczania ASF

Czym to wytłumaczyć? Poprosiliśmy MRiRW, PIWet i GIW o komentarz i wyjaśnienie tych różnic w kosztach badań w Polsce i UE, a także w naszym kraju w latach 2016 i 2017.

Wyjaśniono, że podawano szacunki, teraz znane są nowe ceny, już realne, obniżone od października 2016 roku – i od października ubiegłego roku stosowane. Dlaczego wobec tego jeszcze 17 października 2016 r. PIWet udzielił informacji, że nie zna ceny badania w UE? Dlaczego 14 października GIW twierdził: „Wszystkie badania w kierunku ASF wykonywane są przez PIW-PIB Puławy, który powinien dysponować zestawieniem kosztów w tym względzie oraz pełną informacją dotyczącą badań”?

Dlaczego tak bardzo broniono tej informacji, ile płaci się za badania? Dlaczego wreszcie nie udzielono prawdziwej informacji, skoro teraz okazuje się, że już od października stosowana jest „obniżona” cena badań? Zastanawia taka sytuacja. I pozostawia niesmak i oczywiście pytanie, ile z tych podwójnych kosztów ponoszonych do końca września 2016 roku zwróci teraz UE…

W załącznikach wszystkie wyjaśnienia dotyczące cen badania PCR, otrzymane z MRiRW, PIWet i GIW.

×