Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Rolnicy wstrzymują się ze sprzedażą zbóż licząc na lepsze ceny

Autor:

Dodano:

Zakłady przetwórcze kupują niewiele zbóż, gdyż rolnicy wstrzymują się ze sprzedażą ziarna licząc na lepsze ceny - informuje Izba Zbożowo-Paszowa.

Jak dodaje, zakłady przetwórcze kupują niewiele, a jeśli już to głównie na rynkach lokalnych, a ich produkcja opiera się o wcześniej zawarte kontrakty na dostawy ziarna.

Ofert sprzedaży ziarna jest niewiele, wpływ ma na to nie tylko wstrzymywanie się przez rolników ze sprzedażą, ale też pogoda. Izba zauważa, że zakłady przetwórcze łatwiej mogą kupić ziarno od mniejszych i średniej wielkości gospodarstw, niż od dużych.

Spore zainteresowanie zakupami ziarna ciągle przejawią pośrednicy.

Według Izby w połowie ubiegłego tygodnia pszenica konsumpcyjna (12,5 proc. białka) z dostawą do wytwórni (elewatora) kosztowała 660-720 zł za tonę; pszenica paszowa - 630-690 zł/t; żyto konsumpcyjne - 540-590 zł/t; żyto paszowe - 520-560 zł/t; pszenżyto - 610-640 zł/t; jęczmień paszowy - 620-650 zł/t, a kukurydza - 630-660 zł za tonę.

"W dalszym ciągu utrzymuje się dynamiczne tempo eksportu pszenicy drogą morską, w związku z realizacją wcześniej zawartych kontraktów. Szacujemy, iż w styczniu br. eksport pszenicy drogą morską mógł wynieść nawet 350 tys. ton. Z kolei, w lutym br. eksport pszenicy wstępnie spodziewany jest poziomie około 250 tys. ton" - informuje Izba Zbożowo-Paszowa.

Zdaniem ekspertów notowane w ostatnich dniach umocnienie kursu złotego do euro i dolara, a także brak nowych kontraktów eksportowych może wpłynąć na spowolnienie wywozu zbóż z kraju w kolejnych miesiącach. Wiele będzie zależało od relacji kursowych.

W ocenie Izby w całym sezonie 2016/17 (sezon trwa od lipca do czerwca) eksport pszenicy z kraju przekroczy 3 mln ton. Według ekspertów to wysoki poziom.

W związku ze spadkiem cen pszenicy na paryskiej giełdzie MATIF w oparciu o notowania, której kształtuje się cena zbóż także w Polsce, oraz umocnieniem złotego, ceny oferowane przez eksporterów za pszenicę i kukurydzę z dostawą do portów spadły o 10-15 zł na tonie. Pszenica konsumpcyjna kosztuje 735-740 zł za tonę, kukurydza 665-670 zł/t. Ostateczna cena zależy jednak od wielu czynników m.in. od jakości ziarna i kursu euro. 

×