Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Widły do palet - rzecz niezbędna

Autor:

Dodano:

Posiadając w gospodarstwie ciągnik z ładowaczem czołowym lub ładowarkę ciężko się obyć bez takiego osprzętu jak widły paletowe. Przyjrzeliśmy się jakie rozwiązania oferują w tym temacie producenci.

Producentów oferujących tego typu osprzęt jest na krajowym rynku bardzo wielu. Daje to możliwość zakupienia narzędzia w korzystnych cenach, które są o kilkadziesiąt procent niższe, niż w przypadku renomowanych zachodnich producentów takich jak np. Stoll czy Quicke.

Najprostszym wariantem wideł do transportu palet są urządzenia, w których regulacja odstępu wideł zamontowanych na ramce jest manualna. Jest to proste i tanie rozwiązanie jeśli nie potrzebujemy zbyt często zmieniać raz ustawionego rozstawu.

Ceny w tym przypadku rozpoczynają się od około 1,7 tys. zł za widły o udźwigu 1 tony takich producentów jak np. Metal-Fach czy Ursus (wszystkie podane ceny są kwotami brutto). W przypadku urządzeń tzw. "no name", ceny będą niższe. Rozpoczynają się już od około 1,5 tys. zł i to już za widły o udźwigu 1,5 tony. W przypadku wideł o nośności 2 ton, ceny rozpoczynają się natomiast zwykle od około 2,5 tys. zł za osprzęt bardziej znanych polskich producentów.

Wybierając widły zwróćmy uwagę czy producent przewidział możliwość zamontowania na ramce także palców do balotów siana lub słomy. Rozwiązanie to po demontażu wideł paletowych pozwoli pozyskać tanim kosztem sprzęt do załadunku bel.

Jeśli natomiast często transportujemy w naszym gospodarstwie bale drewna lub gałęzie, warto pokusić się o dokupienie specjalnego chwytaka przeznaczonego do tego typu prac. Urządzenie takie (chwytak z dodatkowym siłownikiem hydraulicznym) jest montowane na ramce wideł. Jego koszt nie jest przesadnie wysoki, gdyż ceny rozpoczynają się od około 1,8 tys. zł. Warunkiem użytkowania takiego urządzenia jest konieczność posiadania w ładowaczu trzeciej sekcji hydraulicznej.

Dla tych którzy bardzo często pracują z materiałami załadowanymi na palety i wymagają maksymalnego komfortu w obsłudze, producenci przewidzieli widły paletowe z regulowaną hydraulicznie szerokością roboczą (regulacja rozstawu wideł). Niestety taki komfort kosztuje, gdyż ceny najtańszych takich wideł o nośności 2,5 tony rozpoczynają się od 4,6 tys. zł. Dodatkowo oczywiście jest wymagana trzecia sekcja hydrauliki.

Rolnicy, którzy składują owoce lub ziemiopłody w skrzynio-paletach, będą z pewnością zainteresowani wywrotnicami, które można montować na widły paletowe. Takie rozwiązania bardzo ułatwiają prace rozładunkowe i nie są zbyt kosztowne. Ceny w tym przypadku rozpoczynają się już od 3,7 tys. zł.

W tym miejscu warto jeszcze dodać, że producenci oferują osprzęt dostosowany do najpopularniejszych systemów mocowań stosowanych w ładowaczach i ładowarkach, czyli Euro, SMS, Manitou czy JCB, i nie ma różnic w cenie pomiędzy poszczególnymi systemami sprzęgu.

×