Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

New Holland: podbieracz do dwuetapowego zbioru roślin 790CP Pickup

Autor:

Dodano:

Jak podają specjaliści New Holland, na polskich polach w przypadku niektórych roślin coraz popularniejszy staje się zbiór dwuetapowy. Dla zwolenników tej metody zbioru firma proponuje podbieracz pokosów 790CP Pickup.

Na polskich polach dominuje jednoetapowy zbiór roślin. Jednak wraz z próbami ograniczenia stosowania środków chemicznych w tym desykantów, rośnie popularność dwuetapową metodą zbioru roślin.

Jeśli dwuetapowy wymaga podbieracza

- Podbieracz do zbioru dwufazowego New Holland – heder 790CP Pickup został przystosowany do zbioru roślin z pokosu, poprzednio ściętych kosiarką pokosową np. rzepaku, gorczycy, grochu, gryki czy trawy nasiennej. – Jest to sprzęt zaprojektowany tak, by dawał sobie radę w przypadku zbioru roślin łatwo osypujących się, o dużym stopniu zachwaszczenia oraz nierównomiernie dojrzewających – mówi Józef Dębski, specjalista ds. produktu New Holland.

Rolnicy mogą wybrać spośród dwóch modeli podbieracza: 790C12 i 790C15 o szerokościach roboczych odpowiednio 3,65 m i 4,57 m. Sprzęt przystosowany jest do pracy z kombajnami z serii CR, CX oraz starszymi modelami - CS i CSX. Heder zbudowany jest na bazie dwóch kaskad taśm, z których jedna służy do podbierania materiału z podłoża, a druga transportuje materiał pod podajnik ślimakowo-palcowy.

– Podbieracz ma taśmę, na której znajdują się delikatne, plastikowe palce, dzięki którym działa on na materiał od spodu. Palce podbierają materiał na taśmę gumową, która prowadzi go do kombajnu. Dzięki temu możliwa jest minimalizacja strat – materiał, który mógłby się osypać, w tym przypadku trafia do maszyny. To bardzo ważna różnica w stosunku do zbioru dwuetapowego z wykorzystaniem zespołu żniwnego z ruchomą kosą tnącą - wpływa na skuteczność i czas pracy, mówi Józef Dębski.

Specjaliści produktowi New Holland podkreślają, że 790CP Pickup pozwala zwiększyć wydajność pracy. Podbieranie materiału zespołem żniwnym z kosą tnącą stwarza warunki, w których ziarno osypuje się na glebę. Co więcej, stykając się stale z nierównościami podłoża – sprzęt jest narażony na uszkodzenia. Każda awaria zespołu żniwnego podczas pracy powoduje zatrzymanie maszyny i przestój. Specjalny kształt 790CP Pickup minimalizuje podatność sprzętu na awarie. Przystawka  znajduje się na odpowiedniej wysokości wobec podłoża, a styk z nim mają tylko palce  podbieracza wykonane z elastycznego tworzywa sztucznego, co pozwala na pracę z większą prędkością – nawet do 15 km/h.

×