Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Pierwszy pokaz polowy IGP w Polsce

Autor:

Dodano:

IGP proponuje rolnikom odmiany, które w tym samym czasie wchodzą na rynki zachodnie, ale najpierw sprawdza ich możliwości produkcyjne w naszych warunkach.


Swoje pierwsze pokazy polowe 08.06. br. zorganizowała firma IGP Polska. Prezentowała zboża w gospodarstwie Jarosława Adamczaka w Rudnikach k. Buku w województwie wielkopolskim. Na polu wysiane były m.in. pszenica ozima Apostel, która jest obecnie w 2. roku badań rejestrowych Centralnego Ośrodka Badań Roślin Uprawnych (COBORU) i firma spodziewa się jej pozytywnego zaopiniowania. To nowa odmiana, która tak jak u nas dopiero wchodzi na rynki krajów zachodnich.

W 2. roku badań COBORU jest także pszenica ozima Moschus, która również prezentowana była w gospodarstwie. Ponadto rolnicy zobaczyć mogli pszenicę ozimą: Kerubino, Norway, i Princes, pszenżyto ozime: Kaylin, Sandra i Azarah, oraz jęczmień ozimy: Securo i Tantris.

IGP Polska na stałe planuje zagościć na polach polskich rolników. W ostatnim roku założone zostały poletka doświadczalne z kukurydzą w trzech lokalizacjach: Krzyżewie na Podlasiu, Chrząstowie w województwie kujawsko-pomorskim i w Zybiszowie w dolnośląskim. Sprawdzana jest przydatność rodów i odmian w naszych warunkach glebowych, zanim te są zgłaszane do rejestracji COBORU. Doświadczenia prowadzone są jednocześnie w Niemczech, Austrii i Francji co oznacza, że polscy rolnicy będą mogli sięgać po najnowsze mieszańce w tym samym czasie co nasi zachodni sąsiedzi.

Firma założyła także doświadczenia z soją. W naszym kraju prowadzone są w Pawłowicach na Dolnym Śląsku i w Głubczycach w woj. opolskim, gdzie testowanych jest ok. 40 rodów soi. Obecnie w badaniach rejestrowych są dwie odmiany, do Krajowego Rejestru w tym roku wpisano odmianę GL Mealnie.. Jesienią zostaną założone pola doświadczalne dla zbóż ozimych woj. wielkopolskim.

IGP Polska jest jeszcze młodym graczem w rodzimym sektorze hodowlano-nasiennym. Firmę zarejestrowano w 2014 r. Jej zaplecze tworzy kilkanaście firm hodowlanych, te bardziej znane polskim rolnikom to chociażby: Saatbau Duetschland czy Caussade Semences. Firmą macierzystą jest I.G. Pflanzenzucht GmbH z siedzibą w Monachium.

×