Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Zabezpieczenie plonu z Priaxorem

Autor:

Dodano:

Jęczmień wygląda dość zdrowo. Jednak mimo jak do tej pory stosunkowo suchej wiosny postanowiłem zabezpieczyć kłos przed chorobami grzybowymi.

Plantacja prezentuje się nie najgorzej. Jęczmień póki co trzyma pion, do czego przyczynił się niewątpliwie zabieg z regulatorem wzrostu. Nie udało mi się, niestety, przeprowadzić zabiegu fungicydowego we wczesnych fazach rozwojowych, więc zdecydowałem się zabezpieczyć przynajmniej kłos.

Duże opóźnienia w przeprowadzaniu zabiegów w tym roku spowodowały, że umknął czas zastosowania fungicydu w terminie T1. W efekcie na dolnych partiach roślin widoczne są oznaki chorób. Jedyne co mogłem już teraz zrobić, to postarać się o ochronę kłosa.

Po trzech dniach od zabiegu skracania łanu zastosowałem fungicyd Priaxor. Producent zaleca dawkę 0,75-1,5 l na ha. Ze względu na fakt, że jest to jedyny zabieg fungicydowy, zdecydowałem się zastosować maksymalną dawkę środka.

Obecnie plantacja jęczmienia wygląda obiecująco. Zarówno liść flagowy, jak i kłos wyglądają dość zdrowo, nie okazując oznak chorób. Myślę, że to efekt kumulacji zarówno bezdeszczowej niemal pogody, jak i zastosowanego fungicydu. Tak więc o zabezpieczenie ziarna mogę być chyba spokojny.

Przyglądając się bliżej roślinom, zauważyłem pojedyncze larwy skrzypionki. Jednak zrezygnowałem z zabiegu insektycydowego ze względu na niewielką liczebność szkodnika nieprzekraczającą progu szkodliwości. Jednak z pewnością warto będzie kontrolować to na bieżąco.

Zobacz wszystkie wpisy farmera z powiatu pułtuskiego

Zobacz cały blog uprawowy DOŚWIADCZENIA POLOWE U FARMERA z FARMEREM

×