Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Czempiony z serca Polski

Autor: BW

Dodano: 19-06-2017 14:00

W miniony weekend w Bratoszewicach (woj. łódzkie) odbyła się dziewiętnasta edycja Wojewódzkiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych, połączonej z targami rolnymi „W sercu Polski”.

17 i 18 czerwca w Bratoszewicach (pow. zgierski, woj. łódzkie) odbyła się kolejna, dziewiętnasta już edycja Wojewódzkiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych. Impreza połączona była z targami rolnymi „W sercu Polski”. Niestety aura panująca w pierwszy dzień imprezy nie sprzyjała zwiedzaniu stoisk wystawców, czy uczestnictwu w wycenie zwierząt. Na szczęście w niedzielę nad Bratoszewicami nareszcie zaświeciło słońce, co sprawiło, że lokalne tereny wystawowe przeżyły prawdziwy najazd zwiedzających.

Imprezę otworzył dyrektor Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach Włodzimierz Lewandowski. W uroczystości udział wzięli m.in. Ryszard Zarudzki - podsekretarz stanu w resorcie rolnictwa, Magdalena Józefacka, dyrektor departamentu d.s. współpracy międzynarodowej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, senator Przemysław Błaszczyk, a także przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, władz województwa, izb rolniczych i lokalnych samorządów.

Oczywiście jak zwykle najwięcej emocji wzbudziła wystawa bydła mlecznego, podczas której najpiękniejszym jałowicom i krowom województwa łódzkiego przyznano tytuły czempionów i wiceczempionów. W kategorii jałowic tytuł czempiona zdobyły:

- Bystra, wyhodowana w gospodarstwie Radosława Wolskiego (Poniatów)
- Kalina, wyhodowana w gospodarstwie Radosława Wolskiego (Poniatów)
- Krasula, wyhodowana w gospodarstwie Romana Matysiaka (Moraczew)
- Ostropka, wyhodowana w gospodarstwie Tomasza Kocięby (Kolonia Łaznów)
-  Sonda, wyhodowana w gospodarstwie Tomasza Bartoszka (Strachanów)
-  Celesta, wyhodowana w gospodarstwie Andrzeja Daucha (Bąków Dolny)

W kategorii jałowic tytuły superczempionek zdobyły:

- Oktawia, 8 z gospodarstwa Tomasz Kocięby (Kolonia Łaznów)
- Brydzia, 8 z gospodarstwa Radosława Wolskiego (Poniatów)

W kategorii krów tytuły czempionów przyznano następującym zwierzętom

- Nevada, wyhodowana w Ośrodku Hodowli Zarodowej Dębołęka
- Kalina, wyhodowana w gospodarstwie Radosława Wolskiego (Poniatów)
- Ola, wyhodowana w gospodarstwie Tomasza Bartoszka (Strachanów)
- Dumna, wyhodowana w Ośrodku Hodowli Zarodowej Dębołęka

Dwie ostatnie krowy nagrodzone zostały również tytułem superczemiona.

W czasie prezentacji zwierząt, Marek Solarek – klasyfikator bydła zdradził także kilka tajników oceny zwierząt w trakcie wystaw hodowlanych. Jak mówił, w przypadku jałówek ważne są takie cechy jak dopasowanie do wzorca rasy, wygląd osobniczy adekwatny do wieku, oraz cechy budowy, takie jak prosta linia grzbietu, poprawnie ułożony zad, silne kończyny i wyraźnie zaznaczony charakter mleczny. W przypadku krów do wspomnianych wymagań dochodzi także prawidłowa budowa wymienia: powinno być ono wysoko zawieszone, co chroni je przed deformacją i uszkodzeniem, a w konsekwencji zapewnia długi okres użytkowania zwierząt. 

Oczywiście wystawa bydła nie była jedyną atrakcją imprezy. W jej trakcie zaprezentowano także najpiękniejsze owce, kozy, konie i króliki wyhodowane w województwie łódzkim. W trakcie trwających równolegle targów rolniczych „W centrum Polski” zwiedzający mogli zapoznać się z ofertą firm paszowych, dostawców materiału hodowlanego, producentów maszyn i innych firm działających w sektorze zaopatrzenia rolnictwa. Nie zabrakło także atrakcji dla amatorów ogrodnictwa i miłośników tradycyjnej żywności.

×