Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Kolejne firmy z certyfikatem ESTA

Autor:

Dodano:

Kolejne firmy w naszym kraju uzyskały certyfikat ESTA będący system zapewnienia jakości. Jest to wyznacznik dobrych praktyk w zakresie przygotowywania oraz zaprawiania nasion, uwzględniający stosowane środki ochrony roślin.

European Seed Treatment Assurance (ESTA) czyli Europejska Gwarancja Jakości zapewnia bezpieczeństwo plonów poprzez kontrolę zaprawiania nasion. Norma jest gwarantem jakości procesu zaprawiania i zapewnia najwyższą jakość zaprawianych ziaren i nasion, ich zgodność z obowiązującym prawem i wymaganiami branżowymi. Uzyskanie certyfikatu ESTA wiąże się z wprowadzeniem pewnych procedur towarzyszących procesowi zaprawiania, które obowiązują już od przyjęcia surowca, a kończą na wydaniu materiału.

Firmy certyfikowane na zgodność ze standardem zaprawiają materiał stosując odpowiednie środki ochrony roślin, co gwarantuje wysoką jakość towaru (zaprawianych ziaren/ nasion). Certyfikat ESTA zaczyna być wymogiem wśród europejskich firm nasiennych i także w naszym kraju rośnie zainteresowanie tym system.

Dotychczas w naszym kraju 5 podmiotów posiadało certyfikat ESTA. Od tego sezonu posiada go także Hodowla Roślin Strzelce Sp. z o.o. Grupa IHAR oraz Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego Sp. z o.o.

Obecnie certyfikat posiadają:

×