Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Malarstwo i ceramika z serca Łowicza - wernisaż wystawy „Daleko od miasta”

Autor: HK

Dodano: 07-09-2017 13:05

W deszczowe popołudnie, 6 września br., w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie odbył się wernisaż wystawy „Daleko od miasta” dwóch artystek Agnieszki Kopczyńskiej i Jadwigi Dębskiej. Prace, choć z dwóch dziedzin sztuki, łączy fascynacja folklorem łowickim, miłość do przyrody i polskiej wsi.

Czy można oderwać się od zgiełku miasta? Oddalić, odetchnąć od wielkomiejskiego pędu? Czy sztuka może przenieść nas w inny, spokojny i sielski świat? Prace dwóch artystek Agnieszki Kopczyńskiej i Jadwigi Dębskiej pozwalają choć na chwilę poczuć klimat mazowieckiego folkloru. Mimo, że prezentowane były w centrum miasta, w gmachu biblioteki, który mieści się przy Krakowskim Przedmieściu, i w tym kontekście nazwa wystawy „Daleka od miasta” brzmiała nieco przekornie, to swymi barwami i tematyką pozwoliły poczuć się jak w łowieckiej pracowni artystycznej.

Autorkami prac są Agnieszka Kopczyńska i Jadwiga Dębska. Artystyczny tandem narodził się w Gminnym Ośrodku Kultury na Ziemi Łowickiej. Podobna wrażliwość i zamiłowanie do łowickiego folkloru połączyły drogi obu pań. I tak zaczęło się od pomysłu na wspólne warsztaty oraz działania artystyczne, a skończyło na wspólnych wystawach m.in. w Muzeum w Łowiczu i Pałacu w Walewicach.

Pierwsza z artystek, Agnieszka Kopczyńska, zajmuje się malarstwem. To jej pasja i – jak mówiła podczas otwarcia wystawy – nieodłączna część życia. Tematów swoich obrazów szuka w otaczającej przyrodzie. Nizinne krajobrazy upstrzone wierzbami dostarczają rozlicznych tematów pejzażowych, zaś zamiłowanie do koni przejawia się jako kolejny częsty motyw artystyczny. Agnieszka Kopczyńska bowiem nie tylko upodobała sobie te zwierzęta malarsko, lecz także przez długi czas je dosiadała, uprawiając jeździectwo. Jej prace przesiąknięte są zachwytem nad polską przyrodą. Widać w nich zainteresowanie fauną i florą, która stanowi ich wspólny mianownik. W swych pracach artystka posługuje się różnymi technikami: akwarelą, akrylem, olejem, tuszem, techniką mieszaną i pastelem suchym. W artystycznym dorobku Kopczyńska ma kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Bolimowie, Zdunach, Skierniewicach, Walewicach, Łowiczu i Warszawie.

Druga artystka, prezentująca swoją twórczość, to Jadwiga Dębska, która wykonuje autorskie formy ceramiki artystycznej. Podczas wystawy można było zobaczyć dzbany, misy, figurki łowickie, komplety stołowe, anioły oraz dekoracje. Jednym z kierunków jej poszukiwań i inspiracji jest łowicka sztuka ludowa z charakterystycznymi strojami ludowymi, kolorystyką i wycinankami. W pracach widać wykorzystanie motywów roślinnych i zwierzęcych, a także nawiązania do tradycyjnej wycinanki w figurkach kogutów, lalkach łowickich i naczyniach z łowickimi motywami kogutów i kwiatów. Artystka prowadzi pracownię ceramiki i rękodzieła „DeJa” w Łowiczu, gdzie organizuje warsztaty zarówno dla klientów indywidualnych jak i dla grup.

Wystawę można oglądać od 6.09.17 do 1.10.2017 w godzinach pracy Biblioteki.

×