Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Oficjalny rekord zbioru kukurydzy na ziarno

Autor: Katarzyna Szulc

Dodano: 16-10-2017 13:59

Firma IGP Polska podjęła się próby ustalenia maksymalnego plonu kukurydzy ziarnowej w polskich warunkach. Miejmy nadzieję, że ten ciekawy pomysł będzie kontynuowany w kolejnych latach.

Ustalenie rekordu miała miejsce 10 października br. w Gościejewie, powiat obornicki, woj. wielkopolskie na polach gospodarstwa PRU Agrosystem, pod baczną kontrolą pracowników Biura Rekordów z Poznania. Obiektem, na którym podjęto się ustanowienia rekordu była ziarnowa odmiana Codigip. To dwuliniowy mieszaniec o FAO 260, wpisany do Krajowego Rejestru w 2016 r.

Ziarno zebrano dokładnie z powierzchni 1 ha i zgodnie z ustalonymi wytycznymi odpowiadało to 48 rzędom o długości 279,72 m. Zbiór przeprowadzano kombajnem Claas Lexion 770. Zebrano 16,34 t ziarna o wilgotności 41,32 proc. W przeliczeniu na suche ziarno uzyskano 11,149 t/ha.

Choć tego dnia uwagę na sobie skupiała przede wszystkim koszona odmiana Codigip, to przybyli do Gościejewa rolnicy przyglądali się innym odmianom kukurydzy prezentowanym w tym miejscu przez IGP Polska. W sumie tego dnia na polu porównać można było 18 odmian kukurydzy o różnej wczesności. Były wśród nich odmiany będące w uprawie,  jak i nowości. Wśród tych ostatnich dwa rody zwróciły naszą szczególną uwagę.

IG 14116 (FAO 220) wyhodowany został z przeznaczeniem na kiszonkę. Rośliny dorastają do ok. 3,5 m wysokości. Ród jest w pierwszym roku badań rozpoznawczych PZPK. Pojawi się na rynku pod nazwą Codiswing. W pierwszym roku badań rejestrowych COBORU jest kiszonkowy ród IG 141510 (FAO 270). Cechują go wysokie parametry jakościowe paszy – wysokość energii i bardzo dobra strawność. W ręce rolników ma trafić pod odmianową nazwą Codizouk.

 

×