Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Anglia: Mleko w butelkach wraca do łask

Autor: Tomasz Parzybut

Dodano: 30-03-2018 07:38

Kto z nas z nostalgią nie wspomina charakterystycznych szklanych butelek z mlekiem lub śmietaną, zamykanych na aluminiowe kapsle? Anglia postanawia do nich wrócić.

Na sklepowe półki wracają szklane butelki z mlekiem. Producentów i przetwórców mleka do, wydawać by się mogło, kroku wstecz w dużej mierze zachęciła premier Teresa May. Zamierza ona wprowadzić zakaz korzystania z materiałów sztucznych w przemyśle spożywczym. Przedsiębiorcy "na przestawienie się" teoretycznie będą mieli sporo czasu, bo aż do 2042 roku. Jednak już w najbliższym czasie wszyscy ci, którzy nie zdecydują się na proekologiczne tworzywa będą musieli płacili dodatkowy podatek. Czy będzie on wysoki ? Tego na razie nie wiemy. Dlatego szklane opakowania przeżywają renesans. Potwierdza to ich producent 56-letni Mark Woodman przyznaje, że tygodniowo otrzymuje około 140 zapytań o cenę i dostępność przezroczystych produktów.

Ze zmiany cieszą się także konsumenci, szczególnie ci powyżej 30. roku życia. Szeroka dystrybucja mleka w butelkach odbywała się w Anglii do połowy lat 80.

– To świetny pomysł, te butelki wspaniale mi się to kojarzą, oczywiście z młodością. Ten charakterystyczny stukot niesionych butelek, słyszanych zazwyczaj z samego rana jest wyjątkowy – przyznaje Samanta Grey i dodaje – Mam dla mleczarzy jeszcze jeden pomysł, zróbcie podobnie i ze śmietaną, bo dlaczego ograniczać się tylko do mleka?

Jeszcze w 1975 r. 94 procent wytwarzanego mleka trafiało do szklanych butelek. Pod koniec 2016 roku "mleko w szkle" miało zaledwie 3-procentowy udział w rynku. Co ciekawe, w Anglii bardzo prężnie rozwija się sprzedaż mleka orzechowego, ryżowego i sojowego.

Wzrost sprzedaży mleka w szklanych opakowaniach obserwowany jest na Wyspach od 2 lat. Dla przykładu w 2016 roku mleczarski gigant Muller kupił mleczarnię Hanworth w południowo-zachodnim Londynie i zapewnił, że produkty wychodzące z niej będą sprzedawane w tradycyjnych butelkach.

Prawdziwy wzrost sprzedaży i powrót do tradycyjnych opakowań spodziewany jest w najbliższych 12 miesiącach.

Przy okazji ciekawi jesteśmy zdania naszych czytelników. Czy polskie spółdzielnie mleczarskie powinny również wrócić do tradycyjnych szklanych opakowań?

×