Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Nawożenie na kłos – pogoda ma znaczenie

Autor:

Dodano:

Trzecia dawka azotu w pszenicy ozimej wpływa na jakość ziarna. Zwłaszcza na zawartość białka, która decyduje o końcowej cenie ziarna.

Dawka ta mieści się przeważnie od 20 do 60 kg N/ha. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt duża również nie jest wskazana, bo może wręcz pogorszyć jakość ziarna.

Pogoda jest tutaj bardzo decydująca, bo w sytuacji suszy, wówczas trzecia dawka nie jest raczej wskazana, ale już w warunkach dobrego uwilgotnienia – jak najbardziej polecana. Warto wiedzieć, że podanie nawozu po opadach deszczu, na glebę wilgotną, nie gwarantuje wysokiej efektywności ich zastosowania. Ale wpływa na ich lepsze rozpuszczenie i przemieszczenie pierwiastka do strefy korzeniowej rośliny.

W praktyce rolnicy najczęściej podają tę dawkę, o ile pogoda na to pozwoli, w połowie maja, w fazie wysuniętego liścia flagowego do momentu kłoszenia pszenicy. Tam, gdzie zboże jest w nieco gorszej kondycji podać ją można nieco wcześniej, a tam gdzie w lepszej nieco opóźnić (przed kwitnieniem).

Przyspieszenie stosowania dawki trzeciej można rozważyć również w sytuacji, gdy uprawiamy pszenicę na glebach żyznych, o dużym potencjale do mineralizacji azotu glebowego, gdyż w późniejszym okresie w żywieniu roślin będzie wzrastało znaczenia azotu pochodzącego z rozkładu glebowej materii organicznej.

Najlepiej podać go w formie (NO3-). Wówczas składnik ten jest względnie szybko pobierany przez roślinę. Najczęściej stosuje się wtedy saletrę amonową. Dużo rzadziej aplikuje się mocznik i rsm (podane nalistnie), bo jest ono obarczone sporym ryzykiem, chociażby z powodu często występujących wtedy wysokich temperatur.

 

×