Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Ceny bydła stabilne, ale podaż może wzrosnąć

Autor:

Dodano:

Ostatnie tygodnie wykazują się stabilnością, jeśli chodzi o ceny bydła w skupie. O komentarz sytuacji rynkowej poprosiliśmy Józefa Wojewódzkiego, producenta bydła mięsnego oraz Członek Zarządu Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego.

- Po okresie nadpodaży bydła spowodowanej sprzedażą sztuk zgłoszonych do dopłat bezpośrednich, w ostatnim czasie obserwujemy stabilizację rynku wołowiny. Część zakładów ubojowych okresowo nieznacznie koryguje cenniki szczególnie w przypadku buhajków – uważa Wojewódzki.

Jego zdaniem spowodowane jest to chwilowymi nadwyżkami surowca lub wahaniami kursu euro, co ma wpływ na cały rynek handlu wołowiną. Jednak nieustannie na rynku poszukiwane są sztuki w najlepszych konfirmacjach umięśnienia oraz otłuszczenia, za które ubojnie z chęcią płacą wysokie ceny.

- Zbliża się okres wysokich temperatur, które niekorzystnie wpływają na komfort bydła, a tym samym ich przyrosty, więc jak co roku większość producentów podejmie próbę sprzedaży sztuk nadających się już do uboju. Zakłady będą próbować to wykorzystać jako kartę przetargową do obniżenia cen sugerując nadwyżki surowca na rynku – obawia się Wojewódzki.

Zdaniem specjalisty pogłębia się też dość wyraźny problem w branży, a mianowicie deficyt cieląt do opasania. Chodzi tu głównie o sztuki krzyżówkowe z rasami mięsnymi, które stanowią szczególnie pożądany materiał, zważywszy na fakt, iż coraz większa liczba rolników rozpoczyna opas lub dywersyfikuje swoją produkcje o żywiec wołowy.

- Bardzo istotnym zagadnieniem, o którym bezwzględnie należy wspomnieć jest cały czas wiszące widmo wprowadzenia zakazu uboju rytualnego, który byłby ogromnym ciosem dla całej branży oraz segmentów powiązanych z nią. Solidarnie liczymy wszyscy na rozsądek organów ustawodawczych – podkreśla Wojewódzki.

×