Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Ukraina: Mniej zboża z powodu suszy

Autor:

Dodano:

Rolnicy w kilku obwodach Ukrainy prognozują znaczne straty w tegorocznych uprawach zbóż, głównie pszenicy i jęczmienia, w wyniku przedłużającej się suszy.

Sytuację potwierdza przegląd ukraińskiej rady rolnej (UAC), która reprezentuje interesy rolników prowadzących średnie i duże gospodarstwa.

W centralnych, wschodnich i południowych regionów kraju zakres oczekiwanych strat sięga 50 proc. Deszcz spadł w ciągu ostatnich dwóch do trzech tygodni temu, donosili rolnicy z obwodu chmielnickiego. Od końca zimy deszcz padał tam tylko raz. W związku z tym ukraińskie stowarzyszenie handlu zbożem (UGA) powinno niedługo zmienić swoje optymistyczne prognozy z początku maja.

Na początku maja związek nadal spodziewał się wzrostu zbiorów zbóż w sezonie 2018/2019 r. w porównaniu z rokiem poprzednim o 3 proc. do 61,85 mln t. W szczególności przewidywano wzrost zbiorów kukurydzy o 9 proc. do 27,0 mln ton, a dla produkcji pszenicy wzrost o 2,2 proc. do 27,1 mln ton.

Wiceminister rolnictwa Ukrainy na początku czerwca skarżyła się, że globalne zmiany klimatyczne już wpłynęły na plony w ciągu ostatnich trzech lat. Spadki, o których mowa, zostały oszacowane na średnio 4 proc. dla produkcji pszenicy i 5,5 proc. dla produkcji kukurydzy.

×