Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Rolnicy chcą, aby rząd poprosił o wsparcie w sprawie suszy KE

Autor: Małgorzata Tyszka

Dodano: 07-07-2018 07:28

Przedstawiciele Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych apelują o podjęcie szerokich działań wspomagających rolników, którzy ponieśli straty wskutek suszy. Wystosowali pismo w tej sprawie do Mateusza Morawieckiego, prezesa Rady Ministrów i do ministra rolnictwa, aby rząd podjął starania o wsparcie w problemie przez Komisję Europejską.

Jak oceniają, wielkość tych strat jest na tyle duża, że zewnętrzna pomoc jest wręcz niezbędna.

Poniżej publikujemy fragment apelu pod którym podpisał się Stanisław Kacperczyk, prezes PZPRZ.

Pragniemy wyrazić zadowolenie z zainspirowanego przez Rząd szybkiego rozpoczęcia powoływania na poziomie gmin komisji szacujących szkody wywołane suszą. Apelujemy o to, by efekty pracy tych komisji stały się możliwie szybko początkiem realnej i odpowiednio wysokiej pomocy rolnikom zmuszonych do gospodarowania w warunkach gwałtownego załamania dochodów.

Należy tutaj zaznaczyć, że z uwagi na wysokie koszty produkcji, sytuacja finansowa bardzo dużej części gospodarstw wskutek suszy stanie się krytyczna a przezwyciężenie trudności finansowych, bez wsparcia z zewnątrz, będzie niemożliwe.

Uważamy, że ze względu na skalę strat i ich zasięg regionalny niezbędne jest podjęcie starań przez Rząd Polski o wsparcie sytuacji kryzysowej w Polsce wywołanej suszą przez Komisję Europejską. Tylko szerokie i odpowiednio wysokie wsparcie polskich rolników uchroni gospodarstwa rolne przed głębokim kryzysem i zabezpieczy rynek żywnościowy przed destabilizacją.

×