Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Będzie większa kontrola rynków rolnych? - aktualizacja

Autor: Marzena Pokora-Kalinowska

Dodano: 18-07-2018 12:14

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia efektywności prowadzonych działań kontrolnych w zakresie niektórych rynków rolnych od wczoraj jest w Sejmie.

Wczoraj rząd przyjął projekt i wczoraj projekt wpłynął do Sejmu i został skierowany do I czytania w sejmowej KRiRW. Ma jednak małe szanse na uchwalenie przed sejmowymi wakacjami – nie ma go w porządku dziennym rozpoczętego dziś posiedzenia Sejmu, a następne posiedzenie będzie zwołane 11 września. Nie wyznaczono też terminu posiedzenia KRiRW na ten temat.

Projekt przygotował jeszcze resort pod kierownictwem Krzysztofa Jurgiela.

Więcej o projekcie:

Ministerstwo Rolnictwa będzie ostrzej karać za fałszowanie żywności 

Kto, ile i za co zapłaci kary po kontroli w zakresie rynków rolnych? 

Wczoraj projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia efektywności prowadzonych działań kontrolnych w zakresie niektórych rynków rolnych przyjął rząd.

Więcej: Morawiecki: Najpóźniej w czwartek zaprezentowane będą nowe rozwiązania dla rolników

Jak podaje w komunikacie po tym posiedzeniu rządu MRiRW, przepisy mają na celu przede wszystkim:

- usprawnienie przeprowadzania kontroli przez służby Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych poprzez możliwość zastosowania imiennego okresowego upoważnienia do przeprowadzenia kontroli, a także możliwość zastosowania pewnych wyłączeń przepisów Prawa przedsiębiorców w zakresie kontroli przeprowadzanych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa;

- zwiększenie kar nakładanych za nieprzestrzeganie wymagań jakości handlowej owoców i warzyw wprowadzanych do obrotu poprzez zmianę dotychczas stosowanych grzywien na kary pieniężne wymierzane w drodze decyzji administracyjnych;

- nakładanie kar za brak dokumentów towarzyszących, pozwalających na weryfikację informacji o pochodzeniu tych produktów;

- zwiększenie kar za wprowadzanie lub przemieszczanie na terytorium RP roślin, produktów roślinnych i przedmiotów szczególnie podatnych na porażenie przez organizmy kwarantannowe bez wymaganych dokumentów, pozwalających na identyfikację ich państwa pochodzenia, co przełoży się na zwiększenie bezpieczeństwa fitosanitarnego kraju, a w konsekwencji na poprawę konkurencyjności polskiej żywności pochodzenia roślinnego.

W porządku dziennym trwającego posiedzenia Sejmu jest przewidziana na jutro informacja ministra rolnictwa i rozwoju wsi o skutkach suszy i działaniach podejmowanych przez rząd.

 

Z ostatniej chwili:

krótko po tym, jak tekst ukazał się na naszej stronie (o godz. 12,49) przyszła informacja: posiedzenie KRiRW na którym odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia efektywności prowadzonych działań kontrolnych w zakresie niektórych rynków rolnych odbędzie się jeszcze dziś o godz. 15,15.

Czy podobne przyspieszenie nastąpi też w sprawie innych czekających na rozpatrzenie projektów, np. dotyczącego pomocy zadłużonym rolnikom? A może posłowie pochylą się nad projektem rozszerzającym możliwość sprzedaży bezpośredniej na sklepy i stołówki? 

 

 

 

 

 

×