Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Zielone światło dla uboju rytualnego

Autor: Łukasz Chmielewski

Dodano: 20-07-2018 07:30

Jak zapowiedział minister rolnictwa, zakaz uboju rytualnego ma zostać wycofany - to dobre wiadomości dla producentów bydła. Poważne zagrożenie dla rentowności produkcji zostało tym samym oddalone.

Przypominamy, że projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt wpłynął do Sejmu w listopadzie ubiegłego roku. Przewidywał on m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra, a także ograniczenie uboju rytualnego w Polsce.

Jan Krzysztof Arandowski poinformował że z ustawy mają zniknąć zapisy które zabraniają uboju rytualnego i hodowli zwierząt futerkowych.

Minister rolnictwa oznajmił, że rząd odchodzi od zakazu uboju rytualnego i zakazu hodowli zwierząt futerkowych, aby m.in. zwiększyć możliwość eksportu wołowiny. Jednocześnie podkreślił, że przepisy dotyczące utrzymania zwierząt na fermach zwierząt futerkowych zostaną mocno zaostrzone, co będą potwierdzały stosowne certyfikaty. Takie działania pozwolą wyeliminować nieuczciwych hodowców.

Zdaniem Ardanowskiego Polska ma szansę stać się potentatem jeśli chodzi o eksport mięsa wołowego. Zaznaczył również, że w kraju jest ok. 3 mln hektarów nieużytków, do których przysługują dopłaty. Na tych terenach może być hodowane bydło, co jest szansą dla przyspieszenia rozwoju tego sektora.

Minister podkreślał także, że ubój rytualny jest dopuszczalny na świecie i nie możemy pozwolić sobie na jego wycofanie. Rezygnacja Polski z takiego sposobu uboju, spowodowałaby przejęcie tego biznesu przez kraje ościenne, co byłoby poważnym ciosem dla polskiej gospodarki.

×