Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

USDA: Mniejsza światowa prognoza produkcji pszenicy i zbóż paszowych

Autor:

Dodano:

Według sierpniowej prognozy amerykańskiego ministerstwa rolnictwa (USDA), światowe dostawy pszenicy w sezonie 2018/2019 mają zmniejszyć się o 7,1 mln ton do 729,63 mln ton, głównie w wyniku niższej produkcji w UE.

Utrzymujące się susze w kilku krajach Europy Północnej, przede wszystkim w Niemczech, spowodowały obniżenie oczekiwanej produkcji, o 7,5 miliona ton, do 137,5 miliona ton. Byłaby to najniższa produkcja pszenicy w UE od sezonu 2012/2013 r. Prognoza rosyjskiej produkcja pszenicy została zwiększona o 1,0 mln ton do 68,0 mln ton w wyniku dobrych prognoz dla pszenicy jarej.

Prognozowany światowy handel pszenicą w sezonie 2018/2019 jest niższy, głównie dzięki mniejszemu eksportowi z UE, który spadł o 4,5 mln ton do 23,0 mln, a najniższy od sześciu lat. Eksport Rosji zwiększył się o 1,0 mln ton do 35,0 mln; Przewiduje się, że Rosja drugi światowy eksporter pozostanie wiodącym światowym eksporterem. Globalny import jest obniżany dla kilku krajów największa redukcja przewidziana jest dla Algierii.

Prognozowana konsumpcja światowa w 2018/2019 ma być o 5,1 mln ton niższa, przede wszystkim przez ograniczone wykorzystanie pasz w UE i Rosji. Światowe zapasy końcowe mają spaść o 1,9 mln ton do 259,0 mln ton, co stanowi spadek o 5 procent w stosunku do zeszłorocznego rekordu.

W tym miesiącu prognoza światowych produkcji dotycząca zbóż paszowych w sezonie 2018/2019 r. jest niższa podobnie jak handel zagraniczny.

  Zmniejszy się produkcja kukurydzy w UE. Głównie poprzez redukcje dotyczące Francji i Niemiec, które są częściowo rekompensowane wzrostami dla Rumunii i Bułgarii. Produkcja kukurydzy w Brazylii jest obniżana w oparciu o zaktualizowane prognozy dotyczące kukurydzy drugiego rzędu, która zostanie wysiana na początku 2019 r. Produkcja kukurydzy na Ukrainie jest wyższa, ponieważ czasowe opady deszczu i brak nadmiernego ciepła podczas wzrostu zwiększają perspektywy uzyskiwania plonów. Do innych znaczących zmian w produkcji kukurydzy należą prognozowane podwyżki produkcji dla Zimbabwe, Serbii i Mołdawii, z redukcją dla Zambii i Republiki Południowej Afryki.

Prognoza produkcji jęczmienia została obniżona dla UE, ale została podniesiona dla Ukrainy.

Główne zmiany w handlu zagranicznym zbożami paszowymi w sezonie 2018/2019 obejmują obniżki eksportu kukurydzy z Brazylii, Zambii i Afryki Południowej, które są częściowo rekompensowane wzrostem w przypadku Serbii, Ukrainy i Mołdawii. Eksport kukurydzy z Brazylii jest obniżany na podstawie mniejszych niż oczekiwano dostaw w lokalnym sezonie gospodarczym rozpoczynającym się w marcu 2018 r.

Globalny import kukurydzy na lata 2018/19 został podniesiony, odzwierciedlając oczekiwania dotyczące rekordowo wysokiego przywozu do UE, które są częściowo zrównoważone przez redukcje dla Wietnamu i Zimbabwe. Zagraniczne zapasy kukurydzy są nieco wyższe w stosunku do poprzedniego miesiąca, głównie odzwierciedlając wzrosty w Brazylii i Zimbabwe, które są w dużej mierze zrównoważone przez redukcje dla Zambii, Afryki Południowej, Kanady i Rosji.

 

 

 

×